Metsät ja maa­han­muut­to Po­li­tii­kan viikon ai­hei­ta – ­Mu­ka­na myös vaa­ti­mus kä­tei­sen rahan säi­lyt­tä­mi­ses­tä

Seinäjoki
Eläkeliiton piiri haluaa säilyttää käteisen rahan ja muistuttaa, ettei teknologia korvaa ihmistä vanhustenhuollossa. Arkistokuva.
Eläkeliiton piiri haluaa säilyttää käteisen rahan ja muistuttaa, ettei teknologia korvaa ihmistä vanhustenhuollossa. Arkistokuva.
Kuva: Minna Hirvelä

Eläkeliiton Etelä-Pohjanmaan piiri vaatii pankkipalveluiden ja käteisen rahan saatavuuden turvaamista koko maassa. Piiri muistuttaa kevätkokouksensa kannanotossa, että käteinen raha on monelle eläkeläiselle tärkeä maksutapa vielä pitkään tulevaisuudessakin.

Konttoreiden aukioloaikoja on supistettu, eikä niistä kaikissa tarjota enää lainkaan käteispalveluja.

Haluatko jatkaa lukemista?

Tilaa I-P Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Ilmoita asiavirheestä