Yri­tys­joh­ta­jat ty­lyt­ti­vät Kau­ha­joel­la

Kauhajoen kaupunginvaltuutetut saivat kokouksessaan maanantaina joululukemisekseen Yrittävä Kauhajoki -kirjan sekä oppitunnin siitä, kuinka kaupungin taloutta pitäisi hoitaa.

Kauhajoki 20 000 - ryhmää edustaneet Erkki Jyllilä ja Jari Mäki-Rahkola ilmaisivat syvän huolensa kaupungin taloustilanteesta.

–Kauhajokea ei ole olemassa ilman yrittäjiä. Heidän toimintamahdollisuutensa pitää turvata. Jos ei ole yrittäjiä, perintöjen arvo romahtaa. Esimerkiksi voi ottaa vanhan soppakoulun. Nappipaikalla oleva kiinteistö ei meinaa kelvata kaupungillekaan edes ilman, Jyllilä tykitti.

Mäki-Rahkola totesi, että on järjetöntä laatia strategioita, jos ei ole rahaa.

–Velka lisääntyy, verot nousee, kassaongelmat lähestyvät ja avoimuus ei toteudu, listasi Mäki-Rahkola ongelmakohtia ja esitteli talouden pelastussuunnitelman.

Sen mukaan tavoitteeksi pitää asettaa muun muassa kaupunkikonsernin käyttökatteen nostaminen minimissään kymmeneen miljoonaan euroon vuodessa.

Ilmoita asiavirheestä