Kolumni

Yli­opis­ton uusi rehtori nauttii kult­tuu­ris­ta

VIIKON VIERAS: Vaasan yliopiston uusi rehtori Suvi Ronkainen aloitti tehtävässään tammikuun alussa. Kulunut kuukausi on ollut hektistä aikaa yliopiston historian kuudennelle rehtorille.

– Hiljakseen alkaa tuntua, että olemme alkupyörityksessä selviytymisen puolella, ja päivät muotoutuvat omanlaiseksi arjekseen. Kaiken uuden opettelu on ollut hienoa aikaa, intensiivistä mutta energiaa antavaa.

Rehtoreiden vaihto sattui ajankohtaan, jossa on käynnissä paljon työtä. Edessä olevaan viisivuotiskauteen mahtuu monien isojen asioiden kanssa painiskelua.

– Tuleva aika tuo varmasti mukanaan entistä vaikeampia ongelmia ja suurempia haasteita. Suomen taloustilanne ei ole hyvä, ja kaikki yliopistot ovat kiinni julkisessa rahassa.

– Luovia ratkaisuja tarvitaan siihen, että yliopistot voivat varmistaa tulevaisuutensa. Mutta vaikka elämmekin suurten haasteiden ja vaikeiden ongelmien aikaa, olen luottavainen siihen, että ongelmat muutetaan kysymyksiksi ja kysymyksiin löydetään ratkaisut.

Uuden alku. Ronkainen on työskennellyt aiemmin Lapin yliopistossa tutkimusmenetelmien professorina ja tutkijakoulun johtajana. Uudessa tehtävässään hän johtaa nyt Vaasan yliopiston toimintaa ja jatkaa entisen rehtorin Matti Jakobssonin vuonna 1998 alkanutta uraa.

– Tämä on erinomaisen hieno tilanne. Alkuun on erityisen tärkeä hahmottaa se, millaiseksi tehtäväkokonaisuus muotoutuu, jotta yliopisto saa parhaan mahdollisen hyödyn osaamisestani tässä korkeakoulupoliittisessa tilanteessa.

– On myös harvinainen ilo, että yliopiston entinen pitkäaikainen rehtori on luvannut olla taustalla olevana mentorina ja tarvittavana tukena. Hyvässä toimintakulttuurissa erilainen asiantuntemus tukee toistaan.

Ronkainen näkee Vaasalla monia vahvuuksia. Dynaamisuus ja muutoshalukkuus sekä sopeutuva ja oppiva organisaatio viitoittavat tietä pitkälle yliopiston kehittämisessä ja kasvattamisessa.

– Kansainvälisyyskin on loistava asia, vaikkakaan ei itseisarvo. Vaasan yliopisto on Suomen yliopistokentässä varsin kansainvälinen yksikkö. Osaamisalat puhuvat universaalia kieltä, jota sovelletaan globaalissa maailmassa.

Tiedettä ja tutkimusta. Vuonna 1999 Tampereen yliopistosta yhteiskuntatieteiden tohtoriksi valmistunut tuore johtaja on kiinnostunut tiedosta, tiedon käytettävyydestä sekä tietämättömyyden intresseistä.

– Tiedepolitiikka ohjaa meitä tutkimuksessa moneen suuntaan. Korkeakoulujen ja yritysten väliseen yhteistyöhön kannustetaan, mutta myös perustutkimukselle säilyy vahva jalansija. Se on ikään kuin kivijalka talon rakennuksessa.

Akateemiseen kenttään heijastuvat muunkinlaiset muutosilmiöt.

– Tieteenalaperustainen tutkimus korvautuu ilmiöperustaisella tutkimuksella. Se ohjaa yliopistoja enemmän poikkitieteelliseen tutkimukseen, Ronkainen sanoo.

Kulttuurin ystävä. Yliopiston uuden rehtorin työkalenteri täyttyi tiiviisti alkuvuodesta. Kulttuurin ystäväksi tunnustautuva Ronkainen odottaa, että pääsee kevättä kohden nauttimaan myös museokierroksesta ja teattereista.

– Harrastan vapaa-ajalla monenlaista liikuntaakin. Juoksen, hiihdän, retkiluistelen ja tanssin modernia tanssia.

Pidemmällekin katsoen suunnitelmat ovat jo selvät. Musiikki vetää vahvasti puoleensa Savolaisen osakunnan laulajien opiskeluaikaista kuorolaista.

– Ensi kesän aikana aion kiertää niin Vaasan Kuorofestivaalit, Seinäjoen Tangomarkkinat kuin Korsholman Musiikkijuhlatkin.

Raija Koivisto