Tilaajille

Yli­opis­to­jen Uk­rai­na-ope­tus on har­vi­nais­ta – Sel­vi­tim­me: uk­rai­nan kieltä ope­te­taan Hel­sin­gis­sä ja Uk­rai­naa kä­si­tel­lään usein Ve­nä­jä-ope­tuk­sen yh­tey­des­sä

Lukuvuonna 2022–2023 Helsingin yliopiston humanistisessa tiedekunnassa on tarjolla ukrainan kielen alkeis- ja jatkokurssi.
Lukuvuonna 2022–2023 Helsingin yliopiston humanistisessa tiedekunnassa on tarjolla ukrainan kielen alkeis- ja jatkokurssi.
Kuva: Joel Maisalmi

Ukrainan kielen opetus akateemisella tasolla on Suomessa hyvin vähäistä ja useimmissa yliopistoissa sitä ei ole. Jopa ukrainan kielen alkeiskurssin löytäminen valtakunnasta edellyttää määrätietoisuutta, kertoo yliopistokyselymme.

Kysyimme Ukrainaan liittyvistä asioista 14 yliopistolta. Vastaukset koottiin elokuun puolivälissä yliopistojen rehtoreilta tai heidän edustajiltaan.

Haluatko jatkaa lukemista?

Tilaa I-P Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – löydä suosikkisi klassikoiden ja uutuuksien joukosta.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä