Yle kertoo tietoihinsa perustuen, että kansanedustaja Tomi Immonen (ps.) käyttäytyi häiritsevästi eduskunnan pikkujouluissa marraskuussa.
Poliisi poisti Immosen Finnairin lennolta lauantaina, kun henkilökunta oli pyytänyt poliisin paikalle.
Yle kertoo, että silminnäkijän mukaan Immonen tarttui eduskunnan pikkujouluissa vihreiden puheenjohtajaa Sofia Virtaa vyötäröstä kiinni ja veti vastentahtoisen näköisen Virran lähelleen ja laulamaan karaokea.
Karaokekappaleen ajan Immonen piti vaivaantuneelta näyttävää Virtaa tiukasti lähellään. Tapaus sattui vihreiden eduskuntaryhmän huoneessa.
Virta vahvistaa Ylelle joutuneensa kiusalliseen tilanteeseen. Hän ei halua kommentoida asiaa enempää. Virta kertoo STT:lle tekstiviestitse, ettei hänellä ole lisättävää siihen, mitä hän on kertonut Ylelle.
Yle ei tavoittanut Immosta kommentoimaan tietoja. Myös STT tavoittelee Immoselta kommenttia.