Kivi- ja levalammen tekojärveen tuleville vesille etsitään vaihtoehtoisia reittejä tänään torstaina Jurvassa järjestettävässä yleisötilaisuudessa.
Kokonaisvastuu Kivi- ja levalammen tekojärvestä on siirtynyt Etelä-Pohjanmaan elykeskukselle. Kaskisten metsäteollisuudella ei ole enää jatkuvaa tarvetta Kivi- ja levalammen käytölle, ja säännöstelyn hoito on siirtynyt Metsä Board Oyj:lta Etelä-Pohjanmaan elykeskukselle, joka on Närpiönjokea koskevan järjestelyhankkeen luvanhaltija.
Kurikan ja Laihian alueella sijaitseva Kivi- ja levalammen tekojärvi on aikanaan rakennettu teollisuuden vedentarvetta ja tulvasuojelua varten. Tällöin on rakennettu muun muassa Lintuluoman ja Kaunisnevanojan kanavat, ja tekojärveen on ohjattu vesiä laajalta alueelta. Teollisuuden vedenottotarpeen vähennyttyä elykeskus on alkanut selvittää mahdollisuutta palauttaa vesiä pieneltä osin entisiin uomiinsa. Tämä vähentäisi purku-uoman tulvariskiä.
Elykeskus on teettänyt konsulttitoimistolla alustavia selvityksiä tulevaa suunnittelua varten. Selvitysten esitellään ja vaihtoehdoista keskustellaan yleisötilaisuudessa Kurikassa Jurvan entisen kunnantalon valtuustosalissa kello 18 alkaen.