Mustasaaren hallintojohtajan valinnasta on tehty valitus Vaasan hallinto-oikeuteen.
Valituksen takana on yksi viranhakijoista, Niklas Granö. Asia ilmenee Mustasaaren kunnahallituksen kokouksen esityslistalta.
Hallintojohtajan virka oli haettavana keväällä 24.3.–11.4.2023 ja sitä haki viisi henkilöä. Hakijoita haastateltiin, ja lopuksi kunnanhallitus äänesti kolmen hakijan kesken seuraavin äänin: Marcus Beijar 32 ääntä, Niklas Granö 9 ääntä, Petra Ollus 2 ääntä.
Granö on tehnyt valituksen 26.6. päätöksen kumoamiseksi. Perusteluiksi hän esittää, että kunta ei ole ottanut huomioon perustuslain yleisiä nimitysperusteita, jotka ovat kyky, taito ja koelteltu kansalaiskunto.
Granö kokee saaneensa kielteistä erittyiskohtelua ehdokasvertailussa. Hänellä on lisäksi virkaan soveltuvin koulutus, pisin työkokemus ja näin ollen hän on virkaan sopivin, perusteluissa luetellaan. Hallintojohtajan viran täyttämispäätös on hänen mukaansa puutteellisesti perusteltu.
Kunnassa valitukselle ei nähdä perusteita
Vaasan hallinto-oikeus on pyytänyt Mustasaaren kuntaa antamaan lausunnon valituksen johdosta, joka tulee toimittaa hallinto-oikeuteen 16.8. mennessä.
Mustasaaren mukaan päätös on syntynyt perustellusti ja laillisesti, eikä hakijoita ole kohdeltu epätasa-arvoisesti. Kunta on toiminut harkintavaltansa puitteissa ja katsonut, että hakijoiden ansioiden sekä henkilökohtaisten ominaisuuksien ja kykyjen perusteella Marcus Beijar on sopivin ehdokas hallintojohtajan valinnassa.
Näin ollen kunta katsoo, ettei Granön valitukselle ole perusteita ja Vaasan hallinto-oikeuden tulisi hylätä se.
Arvioitu käsittelyaika hallinto-oikeudessa on yksi vuosi, joten Beijarin palvelussuhdetta virkaa toimittavana hallintojohtajana jatketaan 30.6.2024 saakka.
Asiaa käsitellään kunnanhallituksen kokouksessa 14.8.