Ykkösen suo­sik­kei­hin kuuluva Jaro aloit­taa kau­ten­sa tänään – katso video

-

Pietarsaaren Jaron toinen kausi jalkapallon miesten ykkösessä pitkän liigataipaleen jälkeen on odotuksia täynnä. Ykkönen alkoi jo viikko sitten, mutta Jaro aloittaa kautensa tänään lauantaina 6. toukokuuta EIF:n vieraana Tammisaaressa.

Viime kaudella Jaron pitkäaikainen päävalmentaja Aleksei Eremenko sai lähtöpassit kesken kauden heikon alkukauden jälkeen. Tilalle tullut Kristian Heames onnistui kääntämään joukkueen pistetilin täydellisesti. Heames solmi tullessaan 2,5 vuoden sopimuksen, joten hän on Jaron peräsimessä vielä ensi kauden loppuun.

Heamesin ryhmän hyökkäyspäässä on kokemusta Jonas Emetin, 29, muodossa ja kovaa näytönhalua Christian Eisselen, 24, toimesta.

– Mun lopputalvikausi on mennyt loukkaantumisen merkeissä. Polvi jouduttiin operoimaan rustohalkeaman vuoksi toisen kerran ja nyt tuntuu, että se alkoi kuntoutua, Emet kertoo.

Emet on todellinen Jaro-konkari. Hän aloittaa Jaron edustuksessa 12. kautensa ja pelasi ensimmäisen liigapelinsä vain 17-vuotiaana syksyllä 2005.

Emet luottaa Heamesin mukanaan tuomaan hyökkäyspelin suoraviivaisuuteen.

– Viime kausi päättyi hyvin, mutta nyt on uusi kausi. Joukkue on vaihtunut paljon, joten ei viime kauden peleillä enää menesty.

HARRI PUHAKAINEN

Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä