Israelin toistuva raskaiden pommien käyttö tiheästi asutussa Gazassa voi olla sodan oikeussääntöjen vastaista. YK:n ihmisoikeusvaltuutetun toimisto on tuoreessa raportissaan tarkastellut kuutta iskua, joiden se sanoo osoittavan merkkejä huolestuttavasta kaavasta.
Toimisto katsoo raportin tulosten herättävän vakavaa huolta Israelin asevoimien suhteellisuus- ja varovaisuusperiaatteiden noudattamisesta.
Raportin mukaan Israel on saattanut käyttää yli 900-kiloisia pommeja esimerkiksi asuinrakennuksiin, kouluun ja pakolaisleireille.
Raportissa tarkastellut iskut ovat lokakuussa alkaneen sodan ensimmäisiltä kuukausilta, ja ihmisoikeusvaltuutetun toimisto on vahvistanut niissä yhteensä yli 200 kuolemaa. Saamiensa tietojen perusteella toimisto kuitenkin sanoo uskovansa, että kuolonuhrien todellinen määrä on paljon korkeampi.
Raportin mukaan esimerkiksi joulukuun alussa Gazan kaupunkiin tehty isku tuhosi 15 rakennusta ja vahingoitti ainakin 14:ää muuta rakennusta. Satelliittikuvissa näkyvien vahinkojen perusteella raportissa arvioidaan, että Israel on käyttänyt yhdeksää yli 900-kiloista pommia. Ihmisoikeusvaltuutetun toimiston tietojen mukaan ainakin 60 ihmistä kuoli.
Israel arvostelee
Ihmisoikeusvaltuutettu Volker Türk sanoo tiedotteessa, että Israel vaikuttaa pommituksissaan johdonmukaisesti rikkovan vaatimusta valita sodankäynnin välineet ja menetelmät siten, että siviileihin kohdistuva haitta vältetään tai vähintään minimoidaan. Türk vaatii Israelia julkistamaan iskuista yksityiskohtaiset arvioinnit sekä varmistamaan perusteelliset ja riippumattomat tutkinnat niin raportissa tarkastelluista kuin muista vastaavista iskuista ja tunnistamaan niistä vastuussa olevat henkilöt.
Raportti korostaa, että iskujen kohdistamisessa siviiliväestöön ei ole kyse vain sodankäynnin säännöistä vaan mahdollisesti rikoksista ihmisyyttä vastaan.
Ihmisoikeusvaltuutetun toimistoa palestiinalaisalueilla johtava Ajith Sunghay perustelee raportin keskittymistä Israelin toimiin sillä, että Israelin asevoimien käyttämät aseet ovat huomattavasti tuhoisampia. Hän painottaa, ettei äärijärjestö Hamasin ohjuksia voi hyväksyä, mutta ne eivät ole aiheuttaneet sodan aikana verrattavissa määrin kuolonuhreja.
Israel on arvostellut raporttia tiukasti ja sanonut sen suojelevan Hamasin terroristeja. Israelin YK-lähettiläs Meirav Eilon Shahar on syyttänyt ihmisoikeusvaltuutetun toimistoa ja tuoretta raporttia Hamasin viestin toistamisesta ja perusteettomien syytöksien levittämisestä.
Hizbollah: Yksikään paikka Israelissa ei turvassa
Libanonissa toimivan ääriryhmä Hizbollahin johtaja Hassan Nasrallah sanoi tänään televisioidussa puheessaan, että sodan syttyessä yhtäkään paikkaa Israelissa ei säästettäisi iskuilta.
Hizbollah-johtaja väitti myös, että Israel tulee Libanonin vastaisessa sodassa käyttämään Kyproksen lentokenttiä ja infrastruktuuria. Nasrallahin mukaan Hizbollah iskisi myös Kyprosta vastaan, jos se avaisi lentokenttänsä ja tukikohtansa Israelille.
Sekä Israel että Hizbollah ovat kärjistäneet uhkauksiaan viime päivinä.
Israel ilmoitti tiistaina, että se on hyväksynyt operatiiviset suunnitelmat hyökkäyksestä Libanoniin. Samana päivänä Israelin ulkoministeri Israel Katz uhkasi Hizbollahia "totaalisella sodalla".
Israel ja Iranin tukema Hizbollah ovat tulittaneet toisiaan Libanonin raja-alueella lähes päivittäin Gazan sodan alkamisen jälkeen. Libanonin asevoimien lähteiden mukaan Israel tappoi Hizbollahin komentajan viimeviikkoisessa iskussaan Etelä-Libanoniin.
Kyproksella on hyvät suhteet sekä Israeliin että Libanoniin.