Yh­dys­val­lois­sa vaa­di­taan pa­rem­paa suo­je­lua pre­si­dent­ti­eh­dok­kail­le Trumpin am­pu­mis­yri­tyk­sen jälkeen

FBI:n tutkijoita Trumpin omistaman golfkentän ulkopuolella maanantaina. LEHTIKUVA/AFP
FBI:n tutkijoita Trumpin omistaman golfkentän ulkopuolella maanantaina. LEHTIKUVA/AFP

Floridassa eilen tapahtuneen Donald Trumpin ilmeisen salamurhayrityksen jälkeen Yhdysvalloissa vaaditaan tehokkaampaa suojelua presidenttiehdokkaille, kertovat Axios ja BBC. Sekä republikaanit että demokraatit ovat arvostelleet turvatoimia riittämättömiksi.

Palm Beachin piirikunnan sheriffin virasto on sanonut BBC:n mukaan, että turvallisuustaso olisi ollut golfklubilla toista luokkaa, jos Trump olisi istuva presidentti eikä republikaanien ehdokas. Siinä tapauksessa koko golfkenttä olisi ympäröity.

Axiosille puhunut demokraattikongressiedustaja Ritchie Torres oli jo heinäkuussa mukana laatimassa lakiehdotusta kaikkien tärkeimpien ehdokkaiden suojelun kohentamiseksi.

– Mikä tahansa maksimia alempi turvataso on itse aiheutettu haava, joka asettaa kansallisen turvallisuutemme ja vakauden vakavaan vaaraan, Torres sanoi.

Trump turvassa ja voi hyvin

Republikaanien presidenttiehdokkaana olevan Trumpin läheisyydessä ammuttiin sunnuntaina laukauksia, kun hän oli pelaamassa golfia Floridassa. Yhdysvaltain liittovaltion poliisi FBI sanoi tuoreeltaan ampumisen vaikuttavan Trumpiin kohdistuneelta salamurhayritykseltä. Virasto kertoo tutkivansa tapausta.

Trumpin kampanja on kertonut entisen presidentin olevan turvassa ampumisen jälkeen.

– Lähistölläni oli laukauksia, mutta ennen kuin huhut alkavat riistäytyä hallinnasta, halusin teidän kuulevan tämän ensin: Olen turvassa ja voin hyvin, Trump sanoi puolestaan varainkeruusähköpostissa ampumisen jälkeen.

– Mikään ei minua hidasta. En koskaan anna periksi, hän julisti.

Trump julisti vielä myöhemmin erillisessä varainkeruusähköpostissa olevansa "entistä päättäväisempi toisen murhayrityksen jälkeen".

Entinen presidentti joutui kesällä murhayrityksen kohteeksi kampanjatilaisuudessa Pennsylvaniassa. Hän haavoittui tuolloin lievästi oikeaan korvaansa.

Paikalta löytyi ase, kamera ja reput

Trump oli sunnuntaisen ampumisen aikaan pelaamassa golfia omistamallaan klubilla West Palm Beachilla Floridassa. Uutiskanava CNN:n ja New York Times -lehden mukaan ampuminen tapahtui klubin alueella. Pian ampumisen jälkeen yhden henkilön kerrottiin otetun kiinni.

Trumpin turvallisuudesta vastannut Yhdysvaltain salainen palvelu on vahvistanut, että yksi tai useampi viraston agentti oli avannut tulen ampujaa kohti.

Poliisi kertoo, että tapahtumapaikalta on löydetty AK-47-tyyppinen kivääri. AK-47 tunnetaan myös nimellä Kalashnikov kehittäjänsä Mihail Kalashnikovin mukaan.

Kiväärin lisäksi paikalta on löydetty kaksi reppua, joissa oli keraamisia laattoja, sekä GoPro-videokamera. Reput oli ripustettu roikkumaan aidasta. Poliisi kertoo tutkivansa löydettyjä tavaroita.

Epäilty pakeni autolla

Palm Beachin piirikunnan sheriffi Ric Bradshaw kertoo CNN:n mukaan, että silminnäkijä oli nähnyt epäillyn juosseen golfklubin lähistöllä pensaikosta, hypänneen autoonsa ja lähteneen ajamaan paikalta pois. Silminnäkijä oli ottanut valokuvan epäillyn käyttämästä autosta ja sen rekisterikilvestä ja ilmoittanut asiasta poliisille.

Viranomaiset onnistuivat paikantamaan kyseisen ajoneuvon ja Martinin piirikunnan sheriffi otti epäillyn kiinni. Silminnäkijä on tunnistanut kiinni otetun samaksi mieheksi, joka oli paennut autolla ampumapaikalta.

Martinin piirikunnan sheriffi William D. Snyder sanoo CNN:n mukaan, että epäilty oli suhteellisen rauhallinen kiinniottohetkellä, eikä tiedustellut lainkaan, mistä on kyse.

Snyderin mukaan mies ei ollut aseistettu, kun poliisi otti hänet kiinni.

Biden huojentunut

Yhdysvaltain presidentti Joe Biden ylisti lausunnossaan salaisen palvelun ja viranomaisten toimintaa tapahtuneen jälkeen. Hän kertoi myös olevansa huojentunut kuultuaan, että Trump on selvinnyt tilanteesta vahingoittumattomana.

Biden tähdensi lisäksi, ettei poliittiselle väkivallalle ja ylipäänsä minkäänlaiselle väkivallalle ole ikinä sijaa Yhdysvalloissa. Hän kertoo ohjanneensa tiimiään varmistamaan, että salainen palvelu saa käyttöönsä kaikki mahdolliset resurssit Trumpin turvaamiseen.

Varapresidentti ja demokraattien presidenttiehdokas Kamala Harris kommentoi pian tapahtuneen jälkeen saaneensa tiedon tapahtuneesta ja olevansa iloinen kuultuaan Trumpin olevan turvassa.

– Väkivallalle ei ole sijaa Amerikassa, Harris sanoi viestipalvelu X:ssä.

- - - -

Lähteenä myös uutistoimisto AFP

Ilmoita asiavirheestä