Yh­dys­val­lois­sa hal­lin­non te­hok­kuu­den virasto voi jäädä yksin Muskin joh­det­ta­vak­si

Vivek Ramaswamyn ratkaisu tarkoittaa sitä, että uusi virasto voi jäädä yksin Elon Muskin johdettavaksi. Musk oli mukana Trumpin virkaanastujaisten juhlallisuuksissa. LEHTIKUVA/AFP
Vivek Ramaswamyn ratkaisu tarkoittaa sitä, että uusi virasto voi jäädä yksin Elon Muskin johdettavaksi. Musk oli mukana Trumpin virkaanastujaisten juhlallisuuksissa. LEHTIKUVA/AFP

Yhdysvaltain uuden niin sanotun hallinnon tehokkuuden viraston eli DOGE:n johtotehtäviin kaavailtu liikemies Vivek Ramaswamy ei otakaan tehtävää vastaan, kertovat muun muassa uutiskanavat CNN ja NBC News.

Ramaswamyn oli ollut määrä johtaa presidentti Donald Trumpin alaisuudessa perustettavaa virastoa miljardööri Elon Muskin kanssa.

Uutiskanavien lähteet kertovat, että Ramaswamy keskittyy DOGE:n sijaan kisaamaan Ohion osavaltion kuvernöörin tehtävästä.

Ramaswamyn ratkaisu tarkoittaa sitä, että uusi virasto voi jäädä yksin Muskin johdettavaksi. Musk on tätä nykyä yksi Trumpin läheisimmistä liittolaisista.

Vallan vaihdoksesta vastaavan Trumpin tiimin tiedottaja Anna Kelly sanoi NBC Newsille, että Ramaswamylla on ollut kriittinen rooli DOGE:n perustamisessa.

Elokuussa 40 vuotta täyttävä Ramaswamy on tehnyt työuransa biotekniikka-alan yrittäjänä. Ramaswamy pyrki itsekin republikaanien presidenttiehdokkaaksi viime vuonna, mutta vetäytyi lopulta kisasta ja ryhtyi yhdeksi Trumpin näkyvimmistä tukijoista.

Hän oli aiemmin sanonut jättävänsä poliittiset tavoitteensa Ohiossa sivuun ja auttavansa DOGE:n johtamisessa.

Ilmoita asiavirheestä