Westenergyn jätteenpolttolaitoksessa sattui maanantaina iltapäivällä onnettomuus, jossa loukkaantui yksi työntekijä.
Onnettomuus sattui, kun turbiinin voiteluöljyä oltiin tyhjentämässä huoltoa varten säiliöautoon. Tyhjennyksen aikana säiliö kuitenkin räjähti ja repeytyi auki. Räjähdyksen syytä tutkitaan.
Tehtävää hoitanut mieshenkilö sai onnettomuudessa palovammoja ja hänet toimitettiin sairaa-laan. Vammat eivät ole hengenvaarallisia. Henkilö ei kuulu Westenergyn henkilökuntaan.
Kukaan muu ei loukkaantunut onnettomuudessa eikä onnettomuudesta aiheutunut muita materiaalivahinkoja kyseistä säiliötä lukuun ottamatta.
Poliisi selvittää tapahtumien kulkua.
Westenergyn laitoksessa on parhaillaan käynnissä huoltoseisokki, jonka aikana laitoksessa suoritetaan erilaisia huolto- ja korjaustöitä.