Wärt­si­lä toi­mit­taa 378 me­ga­wa­tin voi­ma­lai­tok­sen El Sal­va­do­riin

Wärtsilä on sopinut merkittävän Flexicycle-voimalan toimittamisesta Energía del Pacífico S.A.:lle Acajutlaan, El Salvadoriin. Laitoksesta tulee suurin ja energiatehokkain voimala El Salvadorissa, ja ensimmäinen Keski-Amerikassa, joka käyttää polttoaineenaan LNG-pohjaista maakaasua. Teholtaan 378 megawatin voimalaitos toimittaa sähköä valtakunnalliseen sähköverkkoon.

Tilaus kirjataan Wärtsilän tilauskirjaan arviolta vuoden 2016 toisella neljänneksellä, ja laitoksen on määrä valmistua 2018. Sopimuksen arvo on noin 240 miljoonaa euroa.

– Valitsimme Wärtsilän teknologian muun muassa Flexicycle-ratkaisun toimintavarmuuden vuoksi, sanoi Alejandro Alle, Energía del Pacíficon toimitusjohtaja.

Toimitus sisältää yhdeksäntoista Wärtsilä 50SG -moottoria sekä yhdistetyn syklin höyryturbiinin. Voimalan polttoainehyötysuhde nousee lähelle 50 prosenttia. Dry Flexicycle -teknologian suljetun jäähdytysjärjestelmän ansiosta laitos ei kuluta lainkaan vettä. Tämä on merkittävä ominaisuus El Salvadorissa, joka on viime aikoina kärsinyt pahimmasta kuivuudesta 40 vuoteen.

Wärtsilä on toimittanut Keski-Amerikkaan ja Karibian alueelle voimalaitoksia, joiden yhteenlaskettu teho on noin 4 800 megawattia. Globaalisti Wärtsilän toimittamien voimalaitosten yhteenlaskettu teho on noin 58 megawattia.

Ilmoita asiavirheestä