Wärtsilä aloitti Marine Solutions -yksikön henkilöstön irtisanomiset maanantaiaamulla. Irtisanomiset ovat seurausta viikko sitten päättyneistä yt-neuvotteluista, joiden seurauksena Vaasan Wärtsilästä irtisanotaan 98 työntekijää ja toimihenkilöä.
Irtisanomiset saadaan päätökseen tämän viikon aikana. Maanantaina irtisanomisilmoituksia annettiin keskustan yksiköissä, Runsorissa irtisanomiset alkavat tiistaina.
– Kyllä oli raskas päivä taas. Osa iäkkäistä lähti hymyssä suin, mutta nuoremmista osa ei edes tajunnut mitä oli tapahtunut, sanoi työntekijöiden pääluottamusmies Matti Latvakoski.
Vaasassa irtisanotaan 45 tehtaan työntekijää ja 53 toimihenkilöä. Lisäksi henkilöstöä lomautetaan enintään 30 päiväksi ensi kevään aikana.