Yhdysvalloissa New Yorkin pörssit sulkeutuivat tiistaina pitkälti laskussa. Teollisuusindeksi Dow Jones oli pörssipäivän päätteeksi 0,2 prosenttia ja laaja-alainen S&P 500 puolestaan 0,6 prosenttia pakkasella. Teknologiapainotteinen Nasdaq oli 1,0 prosentin laskussa.
New Yorkin kolme pääindeksiä sulkeutuivat kaikki ennätyslukemissa edeltäneinä kolmena pörssipäivänä. Tuoretta laskua edelsivät Yhdysvaltain keskuspankin Fedin pääjohtajan Jerome Powellin varoitukset siitä, että liian nopea korkojen lasku voi pitää inflaation korkealla tasolla.
Inflaatio on pysynyt sitkeästi yli keskuspankin kahden prosentin tavoitteen. Powell kuitenkin korosti puheessaan, ettei korkopolitiikassa ole riskitöntä polkua.
– Jos kevennämme (rahapolitiikkaa) liian nopeasti, inflaatiotavoite saattaa jäädä saavuttamatta, ja joudumme myöhemmin kääntämään kurssia, Powell sanoi.
– Jos taas ylläpidämme rajoittavaa linjaa liian pitkään, työmarkkinat voivat turhaan heikentyä, Powell lisäsi.
Viime viikolla Fed päätti alentaa ohjauskorkoa ensimmäistä kertaa sitten joulukuun. Yhden koronlaskun ei uskota riittävän Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpille, joka on pyrkinyt vaikuttamaan Fedin linjaan.
Nvidia laskussa
Yksittäisistä yrityksistä laskussa oli tiistaina muun muassa teknologiajätti Nvidia, jonka osakkeen arvo oli päivän päätteeksi 2,8 prosenttia pakkasella. Nvidia oli tätä ennen ehtinyt maanantaina nousta pörssissä sen jälkeen, kun yhtiö oli ilmoittanut 100 miljardin dollarin investoinnista tekoäly-yhtiö OpenAI:hin seuraavan sukupolven tekoälyinfrastruktuurin rakentamiseksi.
Sijoitusyhtiö Trade Nationin markkina-analyytikon David Morrisonin mukaan arvopaperimarkkinoilla esiintyy epäilyksiä siitä, että johtavat teknologiayritykset investoivat satoja miljardeja generatiiviseen tekoälyyn.
– Jotkut sijoittajat kyseenalaistavat edelleen, menevätkö nämä rahat hyvään tarkoitukseen, hän sanoi.