Oppilas joutui hä­peä­pöy­tään otet­tuaan yhden yli­mää­räi­sen pi­naat­ti­lä­tyn – Samalla lin­jas­tol­le jää­nyt­tä ruokaa myydään hen­ki­lös­töl­le ja hei­te­tään roskiin

Porvarinkadun koulun ruokailukäytäntö on herättänyt keskustelua oppilaiden ja vanhempien keskuudessa. Oppilaiden mukaan enemmän ruokaa ottaneet oppilaat joutuvat ruokailemaan erillään muista.

Vaasa
Pinaattilättyjen annoskokosuositus Vaasan yläkouluissa on yhdeksän kappaletta. Yhden ylimääräisen pinaattilätyn ottanut oppilas ohjattiin istumaan ruokailun ajaksi erilleen muista Porvarinkadun koulussa.
Pinaattilättyjen annoskokosuositus Vaasan yläkouluissa on yhdeksän kappaletta. Yhden ylimääräisen pinaattilätyn ottanut oppilas ohjattiin istumaan ruokailun ajaksi erilleen muista Porvarinkadun koulussa.
Kuva: Elina Viitanen

Yhdeksäsluokkalainen Erik Fredman ja hänen äitinsä ovat huolestuneita Porvarinkadun koulun ruokailukäytännöistä. Äiti otti yhteyttä Ilkka-Pohjalaiseen kuultuaan tapauksista, joissa oppilaita oli nuhdeltu heidän ottamastaan ruokamäärästä ja ohjattu istumaan yksin erilliseen pöytään.

Haluatko jatkaa lukemista?

Tilaa I-P Digi ensimmäiset 3 kk vain 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit, pelit ja koulutukset Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Tilaajaedut
Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä