Vuo­si­kym­me­niä puron poh­jas­sa olleet hait­ta-ai­neet puh­dis­te­taan viimein pois

Seinäjoki
Pajuluoma mutkittelee Seinäjoen Pohjassa. Puron vierestä raivattiin puustoa puhdistusoperaatiota varten jo viime vuoden lopussa.
Pajuluoma mutkittelee Seinäjoen Pohjassa. Puron vierestä raivattiin puustoa puhdistusoperaatiota varten jo viime vuoden lopussa.
Kuva: Tomi Kosonen

Kilometrin pituinen pätkä Pajuluomaa kokee melkoisen myllerryksen, kun sen pohjasta poistetaan pilaantuneita maakerroksia eli sedimenttejä.

Puro virtaa Seinäjoen ratapiha-alueen ja Pohjan kaupunginosan läpi ja laskee Seinäjokeen. Puron pohjaan on vuosikymmenten aikana kerääntynyt ympäristölle haitallisia aineita, kuten PAH-yhdisteitä, öljyjä ja metalleja.

Kesällä on aikaa lukea!

Nappaa I-P Digin ensimmäiset _2 kk 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä