Vuoden Ki­Va-kou­lu löytyy Mus­ta­saa­res­ta

Mustasaarelainen Smedsby-Böle skola on saanut kunnian tulla valituksi Vuoden KiVa-kouluksi. Tunnustuksen saanut sepänkyläläiskoulu on toteuttanut kuuden vuoden ajan kiusaamisen vastaista KiVa Koulu -ohjelmaa erinomaisin tuloksin. Koulun liikuntasalissa vietettiin maanantaina juhlallinen hetki hienon saavutuksen vuoksi.

Koulussa ollaan rehtori Lena Sjöholm-Fahllundin mukaan oppilaita ja henkilökuntaa myöten erittäin iloisia ja ylpeitä tunnustuksesta.

Hänen mukaansa koulun henkilökunta ja oppilaat yhdessä tekevät työtä hyvän kouluilmapiirin eteen.

– Haluamme turvata hyvän kouluviihtyvyyden kaikille ja olla hyvinvoiva koulu, jossa oppilaat ja henkilökunta tuntevat turvallisuutta, työintoa ja työn iloa, Sjöholm-Fahllund sanoo.

Smedsby-Böle skola sai tunnustuksen ensimmäisenä ruotsinkielisenä kouluna Suomessa.

Oppilaat saavat tiistaina pienen palkinnon hienosta saavutuksesta. Tuolloin heille on tarjolla KiVa-kakkua.

JUHANI LAAKSO

Ilmoita asiavirheestä