Vla­di­mir Putin saapui vie­rai­lul­le Poh­jois-Ko­reaan, len­to­ken­täl­lä vas­tas­sa Kim Jong-un

Vladimir Putin saapui Pohjois-Koreaan. Arkistokuva. LEHTIKUVA/AFP
Vladimir Putin saapui Pohjois-Koreaan. Arkistokuva. LEHTIKUVA/AFP

Venäjän presidentti Vladimir Putin on saapunut vierailulle Pohjois-Koreaan, ilmoitti Kreml tiistai-iltana.

Putinin matkaseurueessa ovat muun muassa puolustusministeri Andrei Belousov ja ulkoministeri Sergei Lavrov, kertoo BBC.

Putinin kone laskeutui Pohjois-Korean pääkaupunkiin Pjongjangiin tiistai-iltana Suomen aikaa, mutta isäntämaassa päivä oli jo ehtinyt kääntyä keskiviikon puolelle.

Uutistoimisto Tassin mukaan Putin tapasi lentokentällä Pohjois-Korean johtajan Kim Jong-unin.

Varsinaiset tervetuloseremoniat järjestetään Tassin mukaan keskiviikkona puoliltapäivin paikallista aikaa. Tämän jälkeen alkavat johtajien väliset neuvottelut.

Ennen matkaa Putin kirjoitti Pohjois-Korean valtiollisen uutistoimiston KCNA:n julkaisemassa artikkelissa, että Pohjois-Korea tukee Venäjän sotilasoperaatiota Ukrainassa.

– Arvostamme suuresti sitä, että Pohjois-Korea tukee päättäväisesti erikoissotilasoperaatioita, joita Venäjä suorittaa Ukrainassa, Putin kirjoitti artikkelissa.

– Matkan myötä kahdenvälinen yhteistyö nousee yhteisten ponnistelujemme kautta korkeammalle tasolle. Tämä taas johtaa vastavuoroiseen ja tasa-arvoiseen kumppanuuteen Venäjän ja Pohjois-Korean välillä, Putin jatkoi.

Putin näki mahdollisuuksia sotilasyhteistyöhön

Tavatessaan Pohjois-Korean johtajan Kim Jong-unin syyskuussa Putin sanoi näkevänsä mahdollisuuksia sotilasyhteistyöhön Pohjois-Korean kanssa.

Yhdysvallat ja Ukraina ovat toistuvasti väittäneet, että Pohjois-Korea toimittaa Venäjälle aseita käytettäväksi Ukrainassa vastineeksi avusta vakoilusatelliittiohjelmaansa. Pohjois-Korea on tyrmännyt väitteet "absurdeina".

Venäläiset uutistoimistot kertoivat maanantaina, että Putin ja Kim allekirjoittavat vierailun aikana tärkeitä ja kattavia dokumentteja.

– Osapuolet voivat väittää, että kyseessä on laaja yhteistyö, ja onhan molemmilla mailla vakavia taloudellisia ongelmia. Mutta käytettiinpä mitä tahansa ilmauksia, nykyiset suhteet tulevat keskittymään puolustusyhteistyöhön, sanoi Hudson-instituutin Aasian ja Tyynenmeren alueen turvallisuuteen keskittynyt tutkija Patrick Cronin eteläkorealaiselle Yonhap-uutistoimistolle.

Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä