Viisi Sei­nä­jo­ki Race -o­sal­lis­tu­jaa jul­kis­tet­tu – yk­kös­pal­kin­to 70 000 euroa

Yksi Seinäjoki Race -ravikilpailun juoksija on Tapio Mäki-Tulokkaan valmentama Chief Orlando, joka lukeutuu kotimaan kirkkaimpiin toivoihin, Seinäjoen ravikeskus tiedottaa. Chief Orlando tekee seuraa jo aiemmin kutsutuille Italian Trendy OK:lle, Ruotsin On Track Piratenille ja Selmer I.H.:lle sekä kotimaan Ranch Kellylle.

–Ori oli kauden avausstartissaan odotetun hyvä. Kyseessä on todellinen tulevaisuuden tekijä, luonnehtii Seinäjoen ravikeskuksen toiminnanjohtaja Jyri Saranpää.

Kuusivuotias Chief Orlando on syntynyt Norjassa. Suomessa hevonen on vaikuttanut vasta vajaan vuoden. Kymmenen yhteistä kisaa ovat tuoneet kuusi voittoa, kolme kakkossijaa ja yhden kolmosen. Viime kauden päätteeksi Chief Orlando vei nimiinsä Ruotsin Hopeadivisioonafinaalin. Uusi vuosi alkoi Teivossa voitolla.

Seinäjoki Race juostaan Seinäjoen ravikeskuksessa lauantaina 13. huhtikuuta. Seinäjoki Racen ykköspalkinto on 70 000 euroa. Kisa käydään 2100 metrin matkalla.

Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä