Viihdejätti Disney on menettänyt huhti-kesäkuussa lähes 12 miljoonaa suoratoistotilaajaa, yhtiö kertoo osavuosikatsauksessaan.
Tammi-maaliskuun päätteeksi yhtiön Disney+-palvelulla oli maailmanlaajuisesti vajaat 158 miljoonaa tilaajaa, kun niitä oli nyt hieman yli 146 miljoonaa. Valtaosa huhti-kesäkuun tilaajakadosta on Intian markkinoilta, missä yhtiö menetti aiemmin tänä vuonna suosittujen krikettiotteluiden lähetysoikeuksia.
– Lyhyen aikavälin vastatuulesta huolimatta olen luottavainen Disneyn pitkän ajan kehitysnäkymiin, yhtiön toimitusjohtaja Bob Iger sanoi tulosjulkistuksen yhteydessä.
Näyttelijöiden ja käsikirjoittajien lakot Yhdysvalloissa ovat myös ajaneet viihdealaa polvilleen viime kuukausina. Lakot uhkaavat myös Disneyn kykyä tuottaa uutta sisältöä, joka on puolestaan avainasemassa suoratoistopalveluiden saralla. Iger sanoikin toivovansa hartaasti osapuolten välille pikaista sopua.
Iger kertoi analyytikoille lisäksi, että suoratoisto, elokuvastudiot ja teemapuistot ohjaavat yhtiön kasvua seuraavan viiden vuoden aikana.
Disneyn kilpailija Netflix puolestaan kertoi tuoreeltaan palvelunsa tilaajamäärän kasvaneen lähes kuudella miljoonalla sen jälkeen, kun yhtiö kertoi rajoittavansa käyttäjätunnusten jakamista ympäri maailmaa.
Iger otti sovittelevamman sävyn
Disney-pomo Igerin osavuosikatsauksen kommentit olivat lakkojen osalta aiempaa sovittelevampia. Heinäkuussa Iger suututti lakkoilijat ja ison osan Hollywoodia, kun hän sanoi uutiskanava CNBC:llä, etteivät käsikirjoittajat ja näyttelijät ole realistisia vaatimustensa kanssa. Miljonäärin kommenteista kirjoitti tuolloin muun muassa viihdelehti Variety.
Rolling Stonen mukaan Disneyn entiset työntekijät kokivat, että lakkoilijoiden vaatimukset ovat kaikkea muuta kuin epärealistisia. Työntekijät ovat muun muassa esittäneet vaatimuksia vähimmäispalkan nostosta, minkä lisäksi lakkoilijat ovat osoittaneet huolta tekoälyn käytöstä.
Iger esitti heinäkuiset kommenttinsa Idahossa sijaitsevasta Sun Valley Lodgesta, jossa oli tuolloin meneillään vuotuinen konferenssi, jota on kuvailtu yhdysvaltalaismediassa myös miljardöörien kesäleiriksi. Talouslehti Forbes arvioi vuonna 2019, että Igerin omaisuus oli 690 miljoonan dollarin luokkaa.
Rollling Stonelle kommentoinut Disneyn käsikirjoittaja puolestaan kertoi tehneensä yhtiölle töitä niin alhaisella palkalla, että hän oli riippuvainen yhtiön tarjoamista ilmaisista lounaista.
Näyttelijät olivat Igerin heinäkuisten kommenttien aikaan vasta liittymässä jo viikkoja lakkoilleiden käsikirjoittajien seuraksi.
-------
Lähteenä myös uutistoimisto AFP