Viiden tähden finaali – Alcaraz val­loit­ti Pa­rii­sin iki­muis­toi­ses­sa tril­le­ris­sä

Espanjan Carlos Alcaraz iloitsi voitostaan. LEHTIKUVA/AFP
Espanjan Carlos Alcaraz iloitsi voitostaan. LEHTIKUVA/AFP

Voittaisi kumpi tahansa, jäisi tenniksen Ranskan avointen miesten kaksinpelin loppuottelu 2025 lajihistoriaan yhtenä kaikkien aikojen otteluista. Siitä ei ollut lopulta epäilystäkään.

Carlos Alcarazin ja Jannik Sinnerin näytöstä seurattiin herkeämättä ympäri urheilevan maailman, jopa Espanjan miesten jalkapallomaajoukkueen alkulämmittelyssä ennen Kansojen liigan finaalia.

Yleensä vain voittajat muistetaan, mutta espanjalaisen Alcarazin pääosalla ei olisi ollut merkitystä ilman italialaisen Sinnerin sivuosaa.

Tulostaululla luki massiiviset 4–6, 6–7 (4–7), 6–4, 7–6 (7–3), 7–6 (10–2), ja draamaa tarjottiin viiden ja puolen tunnin ajan – pidempään kuin yhdessäkään aiemmassa kyseisen turnauksen finaalissa.

Roland Garrosin pääkentän katsomoon kirjattu "voitto kuuluu kaikkein sitkeimmälle" -sitaatti piti paikkaansa ehkä paremmin kuin koskaan.

Pitkän kaavan kautta

Laatuottelua toki odotettiin, sillä vastakkain olivat kaksi maailman parasta pelaajaa. Kumpikaan heistä ei ollut hävinnyt grand slamin loppuottelua ennen sunnuntaita, mikä osoittaa sekä Alcarazin että Sinnerin kykyä nostaa tasoaan tärkeillä hetkillä.

Reilun parin tunnin jälkeen kuitenkin näytti, että ottelu saattaa olla nopeasti ohi. Vaikka kaksi ensimmäistä erää olivat numeerisesti tasaisia, Sinner painosti peruslyönneillään ja Alacaraz taisteli.

Hän taisteli kolmannen erän itselleen, mutta Sinner pääsi ensimmäisenä yrittämään turnauksen voittoa; kolme ottelupalloa Alcarazin syötössä valuivat hukkaan neljännessä erässä, jonka espanjalainen vei katkaisupelissä.

Seuraavaksi pokaalin kahvaan tarttui Alcaraz, kun hän mursi heti päätöserän alussa. Sinner tasoitti viimeisellä mahdollisella hetkellä, ja oli enemmän kuin sopivaa, että massakenttien kuningas ratkaistiin pitkän kaavan kautta.

Ensimmäisen pisteen merkitys oli valtava viimeisessä katkaisupelissä, sillä Alcaraz sai henkisen vapauden pelata rennommin ja karkasi 7–0-johtoon. Muutama palloralli myöhemmin hänet voitiin julistaa Ranskan avointen mestariksi.

Haastattelusta kehukilpailu

Tennishuiput ovat paria poikkeusta lukuun ottamatta PR-työn supertähtiä.

Kun hiki oli pyyhitty otsalta ja palkinto saatu käteen, loppuottelun soturit kehuivat toisiaan kilpaa päätöspuheenvuoroissaan.

– On helpompaa pelata kuin puhua, Sinner sanoi.

Tämä oli ainut kommentti, joka ei kuulostanut ennalta mietityltä.

Kun oli kehuttu vielä omaa tiimiä, kilpailujärjestäjiä ja faneja – molemmat samassa järjestyksessä –, sai Sinner luvan lähteä pukusuojiin harmittelemaan. Alcaraz sen sijaan poseerasi täysin ansaitusti salamavaloissa.

Vaikutti siltä, että pelaajatkin aistivat, kuinka erityisen tempun tekivät.

Kaavamaisuus varmisti, ettei huomio karannut milliäkään tenniksen kauneudesta.

Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä