Tilaajille

Vielä pitää malttaa – Tepon ris­teyk­ses­sä tehdään vasta vii­mei­siä tut­ki­muk­sia

Pohjalaismaakunnissa käynnistyy viisi isoa tiehanketta, mutta tieverkko rapistuu kovaa tahtia.

Seinäjoki
Tepon risteyksessä on työkoneita, mutta risteyksen muutostöiden alkamista pitää vielä odottaa.
Tepon risteyksessä on työkoneita, mutta risteyksen muutostöiden alkamista pitää vielä odottaa.
Kuva: Tomi Kosonen

Pohjalaismaakuntien alueella käynnistyy vielä tämän vuoden aikana viisi suurta liikennerakennushanketta. Töihin päästään muun muassa vaarallisessa Tepon risteyksessä Nurmossa, jossa nelihaararisteys korvataan uusilla järjestelyillä.

Työt Tepon risteyksessä eivät kuitenkaan ala ihan pian, sanoo osastopäällikkö Anders Östergård Etelä-Pohjanmaan elinvoimakeskuksen liikenneosastolta.

Rakennuttajana hankkeessa on Väylävirasto. Vaikka Östergård ei tunne Väyläviraston tarkkaa aikataulua, hänen käsityksensä mukaan kohteen töiden alkamiseen on vielä aikaa.

– Alueella täytyy tehdä täydentäviä tutkimuksia ja kilpailuttaa tekijät.

Tepon risteyksessä on nähty työkoneita, mutta Östergårdin mukaan se ei vielä kerro töiden aloittamisesta. Paikalla tehdään ainakin Östergårdin mainitsemia pohjatutkimuksia.

– Kun työkoneita pyörii sellaisessa paikassa, jossa ihmiset odottavat jotain tapahtuvan, pitäisi tietenkin lähettää mediatiedotteita, hän toteaa.

Tepon risteys on vaarallinen ja monet odottavat muutostöiden alkamista malttamattomina.
Tepon risteys on vaarallinen ja monet odottavat muutostöiden alkamista malttamattomina.
Kuva: Tomi Kosonen

Myös Jalasjärvellä valtateiden 3 ja 19 liittymän eritasoliittymän rakentaminen alkaa Östergårdin mukaan vasta loppuvuodesta, mutta alkaa kuitenkin.

Pohjalaismaakunnissa käynnistyy lisäksi kolme muuta isoa liikennerakennushanketta. Vaasassa Yhdystie muutetaan nelikaistaiseksi moottoritieltä Sepänkyläntielle. Pedersöressä valtatielle 8 välille Edesvö-Lepplax rakennetaan ohituskaistaosuudet.

Kokkolan keskustan kohdalla valtatie 8 saa neljä kaistaa.

Vaikka uusia hankkeita päästään aloittamaan, Etelä-Pohjanmaan ja Pohjanmaan elinvoimakeskukset toteavat tiedotteessaan, että perusväylänpito on alueella alirahoitettua.

Tällä hetkellä noin 25 prosenttia päällystetystä tieverkosta on huonossa tai erittäin huonossa kunnossa. Ennusteen mukaan osuus voi nousta jopa 50 prosenttiin vuosikymmenen loppuun mennessä, jos perusrahoitus pysyy nykyisellä tasolla.

Päällysteissä olisi korjattavaa etenkin alemmalla tieverkolla ja vähäliikenteisillä teillä.

Elinvoimakeskusten mukaan liikennemäärät alueella ovat kasvussa ja viime vuonna ne ylittivät jo koronaa edeltäneen tason. Kasvu näkyy erityisesti kaupunkiseuduilla ja vilkkailla päätieyhteyksillä.

Lue lisää
Teppo on hen­gen­vaa­ral­li­nen risteys joka päivä – Ra­ha­pu­lan vuoksi suun­ni­tel­laan vä­li­ai­kais­ta rat­kai­sua
Lue lisää
Yh­dys­tien pa­ran­nus mak­sa­mas­sa Vaa­sal­le yli 18 mil­joo­naa euroa – "Tosi haas­teel­li­nen urakka"
Lue lisää
Val­ta­tien 19 on­gel­ma­koh­dat Nur­mos­sa saivat rahaa bud­jet­ti­rii­hes­sä
Ilmoita asiavirheestä