Luopajärven tilalla Jalasjärvellä puolen päivän aikaan pöly irtosi maasta, kun 34 lehmää päästettiin ulos kesälaitumelle ensimmäistä kertaa tänä vuonna.
Suunnitelmien mukaan kaikki 35 lehmää piti päästä ulkoilmaan, mutta yksi lehmistä on niin kovassa kiimassa, ettei todennäköisesti osaisi käyttäytyä, kertoi talon isäntäväki.
Lehmät saavat nauttia laitumesta vain hetken, sillä ne tarvitsevat totuttelua vihreään ruohoon. Luopajärven tilalla lehmät ovat kesäisin ulkona puolet vuorokaudesta. Lakikin velvoittaa pitämään kytkettyjä eläimiä vuosittain vähintään 60 päivää ulkona toukokuun ja syyskuun välisenä aikana.
Laiduntaminen parantaa lehmien hyvinvointia ja toisaalta eläintenhoitajilla on hiukan vähemmän työtä laidunkauden ajan.
–Meillä lehmät asuvat pihatossa ja talvisinkin niitä on päästetty ulos, Katri Anttila Luopajärven tilalta kertoo.
ELINA NYSTRÖM