Ennakkotietojen mukaan huviveneilyssä on menehtynyt tammi-elokuussa 40 henkilöä eli saman verran kuin koko viime vuonna yhteensä.
Suurin osa onnettomuuksista sattui moottori- tai soutuveneissä ja suurimmassa osassa syynä oli veneen kaatuminen tai kallistuminen.
Suomen sisävesialueilla menehtyi tammi-elokuussa 34 henkilöä. Näistä Kymijoen vesistössä menehtyi 15 henkilöä.
– Viime vuoteen verrattuna sisävesialueilla menehtyneiden määrä on kaksinkertaistunut. Erityisen synkältä tilastot näyttävät Kymijoen vesistön osalta, jossa viime vuonna menehtyneitä oli vertailuajankohtana 3 ja nyt määrä on 15, kertoo yksikönpäällikkö Ville Räisänen.
Suomen merialueilla vesiliikenteessä menehtyi 6 henkilöä tammi-elokuussa 2016. Vuoden 2015 tammi-elokuuhun verrattuna Suomen merialueilla kuolleita oli kaksi vähemmän.