Kiitos kirjoituksestasi (I-P 13.9.), Marko Heinonen!
Oikeassa olet, että kulttuuri ja liikunta pitävät yllä ihmisten yleistä vireyttä ja toimintakykyä. Ja voit olla varma, että arvostan ja kiitän liikuntatoimenjohtaja Mika Lehtosta ja kaupungin päättäjiä kaikilla tasoilla siitä, että liikuntapalvelut ja urheilun edellytykset paranevat vakaasti säästövaatimuksista huolimatta.
Arpaonni todella suosi Vaasan kaupunkia liikuntatoimenjohtajaa valittaessa!
Kulttuuria ja liikuntaa en pane vastakkain. Ei vertaileminen ole vastakkainasettelua. Kulttuuri- ja liikuntalautakunnassa numerot kuitenkin ovat silmien edessä.
Arvostettu kapellimestari Sakari Oramo sanoi Lontoon Proms-konsertin päätöspuheessaan lauantai-iltana, että muusikoilla ja urheilijoilla on paljon yhteistä: tinkimätön harjoittelu ja esiintyminen, viihdyttäminen.
Urheilijoiden huippusuoritukset voidaan mitata sentteinä ja sekunteina, muusikoiden ja yleensäkin taiteilijoiden saavutusten arvioiminen ei ole niin yksinkertaista.
Lautakunta keskittyy pääasiassa talouden numeroihin. On plussaa ja miinusta. Aina ei numeroviidakossa tiedä osoittaako etumerkki hyvää tai huonoa.
Neljännesvuosittain tulee raportti, syksyllä talousarvio, tammikuussa talouden käyttösuunnitelmat ja keväällä vielä tilinpäätös. Viisi tulosaluetta – oikeastaan viisi pientä lautakuntaa – käydään yksitellen läpi.
Vuodessa lautakunnalla on kahdeksan kokousta.
Liikuntatoimi tuottaa ja hoitaa pelikenttiä, kuntoportaita ja -ratoja, stadioneita, uimahallia, jääkaukaloita ym. Koko ajan tulee uusia liikunta- ja urheilulajeja. Liikuntapalveluiden paraneminen on helppo nähdä.
Teatteri, orkesteri, museot, kirjasto ja myös kulttuuritoimi ovat vuokralaisina toimitiloissaan. Vuokrat siivouskustannuksineen ovat miljoonatasoa, paitsi orkesterilla. Taiteelliseen toimintaan riittää rahaa yllättävän vähän. Suuret investoinnit, esimerkiksi musiikkitalo ja museon kokoelmavarasto ovat lautakunnan ulottumattomissa.
Kaupunginorkesterin ensi vuoden talousarvioon kulttuuri- ja liikuntalautakunta päätti esittää 100 000 euron lisämäärärahan konserttitoiminnan turvaamiseksi. Olen todella iloinen ja toivon, että kaupunginhallituksessa ja valtuustossa ymmärrys riittää luottaa lautakunnan asiantuntemukseen. Kevyin perustein ei lautakunta päätöstä tee näinä leikkausten aikoina.
Sivistystoimenjohtaja Christina Knookala laski, että hallituksen kulttuuriin kohdistamat leikkaukset merkitsevät ensi vuonna noin 0,5 miljoonan euron vähennystä Vaasan kaupungin valtionosuuksiin. Hallinto on päättänyt, että kaupunki ei vähennä tätä summaa taidelaitoksilta. Kiitos siitä!
Kulttuurijaoston puheenjohtajana – niin kuin Marko Heinonen kaupunginhallituksen edustajana – minulla on ollut harvinainen tilaisuus seurata lautakunnassa päätöksentekoa siihen osallistumatta. Ymmärrän kyllä syyt – esimerkiksi taloudelliset – yhteisen lautakunnan puolesta. Saada riittävä kiinnostus ja asiantuntemus niin liikuntaan kuin kulttuuriinkin voi kuitenkin olla vaikeaa jäseniä valittaessa.
Ymmärtää, mitä teatterissa tapahtuu kulissien takana tai mitä tarvitaan, ennen kuin kapellimestari nostaa tahtipuikon konsertissa, vaatii tietoa. Museoissakin tehdään paljon muuta kuin valvotaan näyttelyitä ja kirjasto on monimutkaisempi kuin siistit kirjahyllyrivit. Taiteiden yö ei ole kulttuuritoimen ainut ponnistus.
Yhteisessä kulttuuri- ja liikuntalautakunnassa päätöksenteko ontuu jo siksi, että kokouksia on harvoin ja asialistat pitkiä. Paine olla kyselemättä ”tyhmiä ja turhia” on iso.
Tulevaa valtuustokautta varten valmistellaan uutta hallintosääntöä. Yhteinen lautakunta pysyy. Kulttuurijaosto ja liikuntajaosto lopetetaan. Päätäntävaltaa pienillä jaostoilla ei juuri ole ollut. Ainakin kulttuurijaostossa on kulttuurista voitu keskustella muutenkin kuin talousnumeroin. Pelkään, että lautakunnassa siihen ei jää aikaa.
Päätösvaltaa on kaupunginvaltuusto siirtänyt laajasti luottamushenkilöiltä viranhaltijoille. Päätösluetteloista ei kyselemättä informaatiota juuri irtoa. Luottamushenkilöt myös varovat loukkaamasta taiteen vapauden rajaa.
Sirpa Sainio (vas.)
kulttuurijaoston puheenjohtaja
Vaasa