Kolumni

Vepsun ta­voit­teet ovat mi­ta­li­sar­jas­sa

Timo Krankkala
Timo Krankkala
Kuva: Jarno Pellinen

Vaasan Palloseuran valmistautuminen 5.4. alkavaan Veikkausliigaan on täydessä vauhdissa. Ensimmäisessä harjoitusottelussa pelattiin AC Oulun kanssa maalirikas tasapeli. Viikonvaihteessa alkoivatkin jo tosipelit, sillä liigacupissa kohdattiin liigaan noussut Pietarsaaren Jaro.

Kauden ensimmäinen – se aito ja alkuperäinen – Pohjanmaan derby pelattiin loppuunmyydyssä VEO Areenassa.

Palloseura voitti ottelun tehtyään toisella puoliajalla kaksi maalia. Päävalmentaja Jussi Nuorela pyörittää peleissä laajaa pelaajarosteria. Vaihdosta kentälle tulleet nuoret Kalle Huhta ja Akoon Kuek toivat peliin uutta värinää.

Ilahduttavaa, että nämä nuoret pelimiehet ovat niitä oman kylän poikia. Huhta ja Kuek aloittivat junnuina vaasalaisessa FC Kiistossa, josta polku vei naapuriseura Vaasan Palloseuraan.

Voitto Jarosta ei ole vielä suuri mittari, mutta VPS:n jatkoa seurataan mielenkiinnolla. Tuosta pelistä olivat kokonaan sivussa mm. viime kauden liigajyrät Mads Borchers, Alfie Cicale, Martti Haukioja ja Joonas Vahtera.

Liigacup jatkuu lauantaina vieraissa, kun kohdataan viime kauden liigavoittaja Kuopion Palloseura. Tulospaineita ei liigacupista tarvitse välttämättä ottaa, mutta suuntaa sieltä haetaan Veikkausliigaan. Vaasan Palloseura on pelannut kaksi kautta mestaruussarjaa, ja tavoitteet ovat siellä nytkin.

Veikkausliigan sarjajärjestelmään tehtiin jonkin verran muutoksia. Runkosarja pelataan entiseen tapaan kaksinkertaisena, josta jatketaan kuuden parhaan joukkueen mestaruussarjalla ja alemmat sijoitukset pelaavat haastajasarjan.

Mestaruussarjan suurin muutos tulee siinä, että se pelataan ensimmäistä kertaa kaksinkertaisena, ja eurolopputurnaus jää pois ohjelmasta.

Sarjan suurimmat suosikit lienevät Kuopion Palloseura ja Helsingin Jalkapalloklubi. Vaasan Palloseuraa on helppo veikata kuuden joukkoon. Pari kautta on onnistuttu ulkomaisten pelaajien rekrytoinneissa. Uutena urheilutoimenjohtajana seurassa aloittanut ”uusvanha” Tommi Pikkarainen on valintansa tehnyt.

Hollantilainen Tristan Dekker ja ranskalais-marokkolainen Yassine El Ouatki ovat mielenkiintoisia nimiä, kun saavat juonesta kiinni. Peter Michaelkin näytti alkukauden tavalliselta tallaajalta, mutta nousi legendojen joukkoon.