Jalkapalloliigassa pelaavan Vaasan Palloseuran Timi Lahti ja Jerry Voutilainen joutuvat pitkälle tauolle. VPS-kaksikko on käynyt leikkauspöydällä, joten nyt edessä on pitkä toipumisprosessi.
Lahden alaraajavamma oli odotettua pahempi ja hän saattaa olla sivussa lopulta neljä kuukautta. Voutilainen saattaa palata harjoituksiin maaliskuussa.
– Kyllä se ärsytti, mutta eipä oikein mitään voi. Onneksi ei ihan pahin toteutunut. Se olisi pitänyt sivussa ainakin puoli vuotta, Lahti kertoi seuran tiedotteessa.
– Tosi varovasti on pitänyt ottaa ekat viikot. Ennen joulua pitäisi saada liikuttaa jalkaa jo enemmän ja tammikuussa aloittaa kevyillä lihasaktivoinneilla ja kävelyllä. Asteittain mennään eteenpäin, Lahti jatkoi.
Vepsun puolustajatilanne on melko hyvä, minkä vuoksi Lahden poissaolo ei tunnu niin isosti harjoituspelien ja Liigacupin alkaessa, mutta Voutilaisen toipuminen jättää ison aukon vaasalaisten keskikentälle.
– Keskikentän keskustaan tarvitsemme lisää pelaajia, ja sellaisia on haussa, kommentoi VPS:n päävalmentaja Petri Vuorinen.
VPS aloittanee talven harjoituspelit tammikuussa ottelulla Porin Jazzia vastaan. Ajankohta on kuitenkin vielä auki.
Liigacup-taipaleen VPS aloittaa puolestaan 30. tammikuuta.