Venezuelan opposition presidenttiehdokas Edmundo Gonzalez Urrutia on saapunut puolisonsa kanssa Espanjaan tänään iltapäivällä, kertoo Espanjan ulkoministeriö.
Espanjan ulkoministeri Jose Manuel Albares kertoi aiemmin, että Espanja tulee myöntämään poliittisen turvapaikan Gonzalez Urrutialle.
Gonzalez Urrutiasta annettiin maanantaina pidätysmääräys. Hän on piileskellyt heinäkuun kiistellyistä presidentinvaaleista lähtien.
Venezuelalainen oppositiojohtaja Maria Corina Machado kommentoi X:ssä Gonzalez Urrutian joutuneen pakenemaan, koska tämän henki oli vaarassa hallituksen toiminnan vuoksi. Gonzalez Urrutia valittiin opposition presidenttiehdokkaaksi sen jälkeen, kun vaaliviranomaiset olivat estäneet Machadon ehdokkuuden.
Opposition mukaan Gonzalez Urrutia voitti vaalit ylivoimaisesti. Maata itsevaltaisesti johtava presidentti Nicolas Maduro julistautui kuitenkin vaalien voittajaksi.
Opposition mukaan vaalit olivat vilpilliset. Vaalitulos on kyseenalaistettu laajalti niin kotimaassa kuin kansainvälisesti.
Maduroa syytettiin vaalivilpistä jo vuoden 2017 vaalien jälkeen. Hän on johtanut maata vuodesta 2013 saakka.
Maduron valtakausi on ajanut maan surkeaan tilaan: bruttokansantuote on pudonnut 80 prosenttia, ja yli seitsemän miljoonaa maan 30 miljoonasta asukkaasta on lähtenyt maasta.