Vauh­ko­nen edel­leen poissa Sportin ko­koon­pa­nos­ta

Olavi Vauhkonen ei ole vieläkään toipunut pelikuntoon. KUVA: JARNO PELLINEN
Olavi Vauhkonen ei ole vieläkään toipunut pelikuntoon. KUVA: JARNO PELLINEN

Vaasan Sport jatkaa jääkiekkoliigan otteluita ilman hyökkääjä Olavi Vauhkosta. Edellisen kerran pari viikkoa sitten kaukalossa nähty laitahyökkääjä ei ole kotijoukkueen kokoonpanossa myöskään tämän illan ottelussa Helsingin IFK:ta vastaan.

HIFK saa vastaansa täsmälleen samat kotkapaidat kuin Jukurit lauantaina Mikkelissä. Ainoana kokoonpanomuutoksena on, että Joonas Komulainen siirtyy kakkosketjuun Sam Povorozniukin ja Markus Nenosen keskelle, kun taas Tommi Tikka on nyt kolmosketjussa Tomi Körkön ja Antti Kalapudaksen kanssa.

Vierasjoukkue HIFK saa tänään riveihinsä uuden vahvistuksen, kun vastikään helsinkiläisten kanssa sopimuksen tehnyt Vili Sopanen hyökkää vieraiden kolmosketjun laidalla.

Sport tänään kello 18.30 Helsingin IFK:ta vastaan:

Maalivahdit:

Mika Järvinen (Rasmus Rinne)

Puolustajat:

Oskari Manninen-Joni Tuulola

Niklas Nevalainen-Ari Gröndahl

Tony Sund-Ville Saukko

Hyökkääjät:

Joel Kiviranta-Ville Viitaluoma-Michael Parks

Sam Povorozniouk-Joonas Komulainen-Markus Nenonen

Tomi Körkkö-Tommi Tikka-Antti Kalapudas

Erik Riska-Filip Riska-Mikko Laine

Aleksi Ainali

Ilmoita asiavirheestä