Turvapaikanhakijoiden vastaanottokeskus perustetaan Seinäjoella Törnävälle entiseen opiskelija-asuntolaan.
Lähiviikkoina avattava keskus sijaitsee osoitteessa Törnäväntie 30. Yksikköön mahtuu 100 turvapaikanhakijaa. Seinäjoen vastaanottokeskuksen johtajaksi on valittu Henrik Mujunen.
Seinäjoen kaupunginhallitus päätti 5. lokakuuta, ettei kaupunki vastusta vastaanottokeskuksen perustamista.
– Palkkaamme juuri tällä hetkellä henkilökuntaa keskuksen arjen pyörittämiseen ja varustamme huoneita turvapaikanhakijoita varten, kertoo toiminnanjohtaja Pekka Annala SPR:n Länsi-Suomen piiristä.
Annalan mukaan tällä tietoa Seinäjoelle tulee yksi vastaanottokeskus ja sen alaisuuteen naapurikuntiin joitain yksiköitä. Turvapaikanhakijat asuvat vastaanottokeskuksissa ja odottavat turvapaikkapäätöstä. Valtio maksaa vastaanoton kustannukset ja vastaa turvapaikkahakemusten käsittelystä.
Punaisen Ristin Länsi-Suomen piiri käynnistää Maahanmuuttoviraston pyynnöstä useita vastaanottokeskuksia syksyn aikana nopeasti kasvaneen turvapaikanhakijamäärän takia. Länsi-Suomen piirin toiminta-alue käsittää Keski-Suomen, Etelä-Pohjanmaan, Pohjanmaan ja Keski-Pohjanmaan maakunnat.
Turvapaikanhakija on henkilö, joka hakee suojelua ja oleskeluoikeutta vieraasta valtiosta. Turvapaikan hakija ei siis ole pakolainen. Jos turvapaikanhakijalle myönnetään pakolaisen asema tai oleskelulupa suojelun tarpeen perusteella tai jollain muulla perusteella, hän saa jäädä Suomeen.
Maahanmuuttoviraston ylijohtaja Jaana Vuorio ja Aluehallintoviraston ylijohtaja Jorma Pitkämäki vierailevat Kauhavalla perjantaina 9. lokakuuta. Ylijohtajat käyvät tutustumassa Kauhavan vastaanottokeskukseen kello 13.00.