Törnäväntiellä oleva tuleva vastaanottokeskus on täysin tyhjillään. Vasta kahden ensimmäisen työntekijän kannettava tietokone on kannettu sisään. Avaimet vuokranantaja antoi vastaanottokeskuksen johtajalle keskiviikkona.
Johtaja Henrik Mujunen vietti torstain aamupäivän puhelimessa. Lähialueen päiväkotien, koulujen ja muiden toimijoiden kanssa viriteltiin yhteistyötä. Sen lisäksi aika kuluu työvoiman ja vapaaehtoisten hankintaan.
Myös kalusteet ja muut tarvikkeet on saatava nopeasti taloon. Siinä avainroolia näyttelee Suomen Punaisen Ristin keskusvarasto, jonne ihmiset ovat syksyn aikana lahjoittaneet innokkaasti tavaraa.
– Ihmisten ei kuitenkaan kannata tulla suoraan meille esimerkiksi viiden pussilakanan kanssa. Meillä ei ole mahdollisuuksia käsitellä lahjoituksia, Mujunen sanoo.
Lähialueen ihmisten kanssa vastaanottokeskus pyrkii luontevaan yhteistyöhön. Keskustelut ovat auenneet esimerkiksi koulujen rehtorien kanssa, ja kokemukset ovat hyviä.
HANNU PUROLA