Va­roi­tuk­sia rajusta säästä ensi vii­kol­le – Päi­vys­tä­vä me­teo­ro­lo­gi: Olo­suh­teet ovat nyt hui­pus­saan ja pöytä uk­kos­pil­vil­le on katettu

Epävakainen sää jatkuu. Lähipäiviksi on luvassa sadetta, aurinkoa, mahdollisesti rajuja ukkosia sekä voimakasta tuulta.
Epävakainen sää jatkuu. Lähipäiviksi on luvassa sadetta, aurinkoa, mahdollisesti rajuja ukkosia sekä voimakasta tuulta.
Kuva: Tomi Kosonen

Ilmatieteen laitoksen sääennusteet varoittavat rajusta ukonilmasta, tukalasta helteestä ja mahdollisesti voimakkaista tuulista Etelä-Pohjanmaalle ja Pohjanmaalle ensi viikon alkuun.

Ilmatieteen laitoksen päivystävän meteorologin Ari-Juhani Punkan mukaan olosuhteet ovat sellaiset, että alkuviikolla saattaa ukkostaa rajustikin.

Haluatko jatkaa lukemista?

Tilaa I-P Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Ilmoita asiavirheestä