Tilaajille

"Va­rau­sil­moi­tuk­set joh­ta­vat erit­täin harvoin var­si­nai­sen et­sin­tä­lu­van ha­ke­mi­seen" – ­Kai­vo­sa­lan yri­tys­ten pyr­ki­mys päästä et­si­mään li­tiu­mia ei ole in­nos­ta­nut va­li­tuk­siin

Muun muassa Lappajärven ympäristö, aina naapurikuntia ja -maakuntia myöten, kiinnostaa nyt litiumia etsivää yhtiötä. Arkistokuva.
Muun muassa Lappajärven ympäristö, aina naapurikuntia ja -maakuntia myöten, kiinnostaa nyt litiumia etsivää yhtiötä. Arkistokuva.
Kuva: Pekka Rajala

Vaasan hallinto-oikeus ei ole saanut ainuttakaan valitusta neljästä Turvallisuus- ja kemikaaliviraston (Tukes) hyväksymästä ja kaivoslain mukaisesta varausilmoituksesta, joiden valitusaika on umpeutunut lokakuun tai marraskuun alkupäivinä.

Kahdessa näistä varausilmoituksen on tehnyt elementX Finland Oy.

Haluatko jatkaa lukemista?

Tilaa I-P Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – löydä suosikkisi klassikoiden ja uutuuksien joukosta.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä