Va­paa­vuo­ri eroaa va­ra­pää­joh­ta­jan pai­kas­ta ke­sä­kuus­sa – Orpo pitää Stubbia par­haa­na eh­dok­kaa­na

Kokoomuksen pormestariehdokas Jan Vapaavuori oli sunnuntaina puolueen puheenjohtajan Petteri Orpon (oik.) kanssa kokoomuksen kuntavaalivalvojaisissa Helsingissä. KUVA: Kimmo Penttinen
Kokoomuksen pormestariehdokas Jan Vapaavuori oli sunnuntaina puolueen puheenjohtajan Petteri Orpon (oik.) kanssa kokoomuksen kuntavaalivalvojaisissa Helsingissä. KUVA: Kimmo Penttinen

Kokoomuksen puheenjohtaja Petteri Orpo aikoo keskustella kokoomuksen edellisen puheenjohtajan, kansanedustaja Alexander Stubbin kanssa Jan Vapaavuorelta vapautuvasta Euroopan investointipankin EIB:n varapääjohtajan paikasta.

Orpo huomauttaa, että Vapaavuori tulee pyytämään eroa EIB:n tehtävästä vasta kesäkuussa, kun Helsingin pormestari valitaan. Orpo ei halua arvioida Stubbin kantaa varapääjohtajan tehtävään. Orpon mukaan Stubb on kansainvälisen osaamisensa vuoksi erittäin hyvä ehdokas tehtävään.

Orpo hehkutti kokoomuksen puoluehallituksen kokouksen jälkeen tyytyväisyyttään kuntavaalitulokseen. Joitakin asioita jäi kuitenkin kaivelemaan, kuten Tampereen pormestarin paikan lipuminen sdp:lle alle sadalla äänellä. Tampereen pormestarin valintaan kokoomus ei ota mitään kantaa.

– Toverit saavat ratkoa sen keskuudessaan, Orpo totesi.

Perussuomalaisten uuden puheenjohtajan valintaan ja sen vaikutukseen hallitusyhteistyöhön Orpo ei halua ottaa kantaa.

– En sotkeennu enkä sotke heidän sisäistä puheenjohtajakamppailuaan.

Perussuomalaisten uuden puheenjohtajan kanssa käydään Orpon mukaan normaalit keskustelut hallitusohjelman toteuttamisesta.

Hallituksen puolivälineuvottelut ovat noin kahden viikon kuluttua. Orpo huomauttaa, että nyt jo tehdyt toimet eivät edelleenkään riitä työllisyyden parantamisen ja kasvun näkökulmasta.

– Noin 1,5 prosentin talouskasvu ei riitä julkisen talouden tervehdyttämiseen. Kaikkien lisämenojen on pysyttävä kehyksen sisällä.

Hallitus kuitenkin keskustelee lisäpanoksista sisäiseen turvallisuuteen Ruotsin terrori-iskun vauhdittamana. Kokoomukselle on tärkeää myös suunnata varoja koulutukseen, jos liikkumavaraa on.

Kehysneuvotteluihin on Orpon mukaan tulossa myös työvoiman kohtaantoa koskevia ratkaisuja. Työvoiman liikkuvuutta pyritään lisäämään yksittäisillä verokeinoilla ja muilla kannusteilla.

Kolmesta uudesta ministeristä hallitukseen Orpo on valmis keskustelemaan.

– Jos salkkumäärää kasvatetaan, niin jaon pitää olla tasapainoinen.

Kirsi Turkki/Lännen Media

Ilmoita asiavirheestä