Van­has­ta so­ta­sai­raa­las­ta syttyi sota

Kauhajoella kiistellään siitä, mitä tehdä terveyskeskuksen vieressä olevalle hammashoitolalle, joka on entinen sotasairaala.

Kaupungin tekninen toimi haluaisi purkaa sen, mutta rakennuslautakunta epäsi purkuluvan, koska rakennus on sen mielestä korjauskelpoinen ja merkittävä kohde Kauhajoella.

Rakennuksen sisäilmatutkimuksissa on löytynyt ainakin kahta homelajiketta, joista toinen on mahdollinen toksiinin tuottaja ja siten erityisen haitallinen terveydelle.

– Yli puolet meidän kahdestakymmenestä työntekijästä on joutunut siirtymään sisäilmaongelmien vuoksi muihin toimipisteisiin, lähinnä Teuvan ja Karijoen hammashoitoloihin, kertoo johtava hammaslääkäri Aune Vanhanen.

Hammashoitolan työväki haluaa täysin uudet tilat, samoin kaupungin tekninen toimi, joka arvioi remontin nielevän ainakin 2,5 miljoonaa euroa eli melkein uusien tilojen hinnan.

Rakennuksen tutkinut ja sen kunnosta kaupungille raportoinut Raimo Lajunen kummastelee puheita miljoonaremontista.

– Eihän se niin paljon maksa, jos tehdään se, mitä minä olen esittänyt. Eihän siihen noin suuria summia kannata edes laittaa, vaan purkaa sitten pois. Voihan sen vaikka räjäyttää, Lajunen sanoo.

Asia etenee nyt niin, että tekninen toimi laskee ja suunnittelee eri vaihtoehtoja hammashoitolasta ja suunnitelmat menevät kaupunginhallitukselle vielä ennen ensi vuoden budjetintekoa.

Hammashoitola siirtyy väistötiloihin kokonaisuudessa joulukuussa, jolloin parakkirakennukset tulevat. Näillä näkymin parakkievakko kestää kesään 2018 asti, mutta tilanne voi pitkittyä, jos ei tilojen korjaamisesta tai uusien rakentamisesta saada ratkaisua.

Parakkien vuokraan kesään 2018 menee 368 525 euroa.

JORMA HAVULA

Ilmoita asiavirheestä