Vaasan ammattikorkeakoulun opiskelijakunta VAMOK on edustajiston kokouksessaan 5.10.2015 päättänyt yksimielisesti esittää hallituksen puheenjohtaja Tommi Halkosaarta Suomen opiskelijakuntien liitto SAMOK ry:n hallitukseen vuodeksi 2016.
– Halkosaaren kanssa on ollut ilo työskennellä tänä vuonna. Hän on reilu ja rehellinen johtaja, joka ei pelkää tehdä töitä opiskelijan aseman parantamiseksi. Häneen ja hänen panokseensa voi aina luottaa eikä hän pelkää tarttua uusiin haasteisiin. Halkosaari ei ole pelkästään oppinut vaikuttaja, vaan häneltä löytyy myös valtava määrä puhdasta maalaisjärkeä. Uskon, että Halkosaari on juuri oikea henkilö SAMOKin hallitukseen ensi vuodelle, hallituksen varapuheenjohtaja Anni Koivisto kertoo.
Halkosaari on 23-vuotias sähkötekniikan opiskelija, joka on ollut VAMOKin toiminnassa mukana vuodesta 2013. Hän on toiminut osastokokousedustajana, tutorina, koulutuspoliittisena vastaavana vuonna 2014 ja hallituksen puheenjohtajana kuluvana vuonna. Halkosaari on toiminut kuluvana vuonna myös Vaasan opiskelija-asuntosäätiön valtuuskunnan puheenjohtajana sekä aktiivisena kirkkovaltuutettuna kotipaikkakunnallaan Ilmajoella.
– Haluan olla mukana edistämässä ammattikorkeakouluopiskelijoiden näkemyksiä valtakunnan päätöksenteossa. Ensi vuonna SAMOKin tulee jo valmistautua tuleviin kuntavaaleihin, ja koen että minulla olisi tähän työhön paljon annettavaa. Erilaiset korkeakoulujen yhteistyömallit nousevat myös ensi vuonna keskusteluun. Koen, että SAMOKin täytyy olla tässä kehittämistyössä ennakkoluulottomasti mukana. Korkeakoulutus on myös ensi vuonna suuren muutospaineen alla leikkausten ja digitalisaation myötä, ja haluan tarjota osaamiseni tällä saralla SAMOKin käyttöön. Uskon, että vahvuuteni SAMOKin hallituksessa olisi ihmisläheiset toimintatapani ja helposti lähestyttävä luonteeni, Tommi Halkosaari toteaa.
SAMOKin hallitus vuodelle 2016 sekä muut sääntömääräiset asiat päätetään liittokokouksessa Helsingissä 20.–21.11.2015.