Vä­ki­jouk­koon vappuna 2022 Hel­sin­gis­sä ajanut mies oli mie­len­ti­la­tut­ki­muk­sen mukaan syyn­ta­kee­ton – puo­lus­tuk­sen mukaan hen­ki­lö­koh­tai­ses­sa elä­mäs­sä ta­pah­tu­neet mul­lis­tuk­set kul­mi­noi­tui­vat ta­pah­tu­ma­päi­vä­nä

Tapahtuma-aikaan toissa vappuaattona Pohjoisesplanadilla oli paljon ihmisiä. LEHTIKUVA / TEEMU SALONEN
Tapahtuma-aikaan toissa vappuaattona Pohjoisesplanadilla oli paljon ihmisiä. LEHTIKUVA / TEEMU SALONEN

Helsingissä Pohjoisesplanadilla viime vuoden vappuna väkijoukkoon kaahannut mies oli tekohetkellä syyntakeeton eli ei ymmärtänyt tekoaan. Mies on ollut esitutkinnan aikana mielentilatutkimuksessa, jossa hänet on todettu syyntakeettomaksi, ilmenee syyttäjän haastehakemuksesta.

Helsingin käräjäoikeus on ryhtynyt käsittelemään 35-vuotiasta miestä vastaan nostettuja syytteitä. Miestä syytetään muun muassa 11:stä tapon yrityksestä ja kuudesta törkeän pahoinpitelyn yrityksestä vappuaattona 2022.

Käräjäoikeudessa syytetty katsoi pääosin eteenpäin, mutta vilkaisi muutaman kerran taakse salissa oleviin ihmisiin.

Yleisö poistettiin istuntosalista salassa pidettävien asioiden käsittelyn ajaksi. Yleisön palatessa saliin kello 11:n aikaan oli syytetty jo poistunut paikalta puhumatta lainkaan yleisön läsnä ollessa.

Aluesyyttäjä Kaisa Ahla-Pyhtilä on nostanut miestä vastaan syytteet kaikkiaan viidestä rikosnimikkeestä. Mies vastaa syytteisiin törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta, tapon yrityksistä, törkeän pahoinpitelyn yrityksistä, virkamiehen vastustamisesta ja niskoittelusta poliisia vastaan.

Syyntakeettomuuden vuoksi syyttäjä ei vaadi miehelle rangaistusta. Syyttäjän mukaan hänet tulee kuitenkin katsoa syylliseksi rikoksiin, joista muutoin olisi seuraamuksena ehdoton vankeusrangaistus.

Puolustuksen mukaan syytetty myöntää teonkuvaukset, kuten syyttäjä ne syytteissä esittää, mutta syytteet tulisi kuitenkin hylätä tahallisuuden puutteen vuoksi. Puolustuksen mukaan syytetty ei ole voinut toimia tahallisesti mielentilansa vuoksi, sillä hän ei ole ymmärtänyt, mitä hänen ympärillään tapahtuu, eikä ole myöskään kyennyt sääntelemään toimintaansa.

"Ei tunne ihmisvihaa"

Puolustuksen mukaan syytetty on rauhalliseksi, vakaaksi ja harkitsevaksi tunnettu ihminen, jolla ei ole rikostaustaa. Puolustus huomauttaa, että esitutkinnassa ei ilmennyt vahingoittamistarkoitusta tai sen suunnittelua, syytetty ei tunne ihmisvihaa tai vihamielisyyttä yhteiskuntaa kohtaan eikä asiaan liity alkoholia tai huumeita. Puolustuksen mukaan autolla ajettu matka valikoitui syytetylle tutun työmatkan vuoksi.

Puolustuksen mukaan tapahtuma on erittäin epätyypillinen syytetyn henkilöhistoriaan nähden. Puolustus sanoo miehen henkilökohtaisessa elämässä tapahtuneen suuria mullistuksia useita kuukausia aiemmin, ja ne kaikki kulminoituivat kaahauksen tapahtumapäivänä.

Kenkä irti, pyörähdys konepellillä

Jutussa on noin 40 asianomistajaa, jotka joutuivat kaahailun vuoksi vaaraan. Osa heistä on alaikäisiä.

Syyttäjä Ahla-Pyhtilän mukaan auto osui kolmeen ihmiseen, joille aiheutui osumasta vähäisiä vammoja. Syyttäjän mukaan moni ihminen väisti autoa viime hetkellä, ja myös heitä lukeutuu asianomistajiin. Kaikkia asianomistajia ei syyttäjän mukaan tavoitettu.

Syyttäjän mukaan muun muassa erään asianomistajan ystävä veti tätä olkapäästä, kun syytetyn auto oli tullut asianomistajaa kohti. Asianomistajan jalka nousi olkapäästä vetämisen vuoksi ilmaan, ja syytetyn kuljettama auto osui asianomistajan jalkaan niin, että tämän kenkä irtosi.

Toinen asianomistaja oli puolestaan kuullut muiden ihmisten varoitushuudot, kun syytetyn ajama auto törmäsi häneen siten, että asianomistaja kierähti auton konepellille ja siitä maahan, haastehakemuksessa sanotaan.

Syytetty oli juuri kihlautunut

Syyttäjän mukaan syytetty oli ennen kaahaustilannetta viettänyt vappua kumppaninsa ja ystäviensä kesken. Syyttäjän mukaan syytetty oli kihlautunut kumppaninsa kanssa, mitä vappuaattona ystävien kesken pienesti juhlittiin.

Syyttäjän mukaan syytetyn käytös oli mennyt erikoiseksi asunnolla, jossa kihloja juhlittiin. Syytetty lähti asunnolta autolla tuore kihlattunsa mukanaan, syyttäjä sanoo. Syytetty ei ollut päihtynyt missään vaiheessa. Poliisikuulustelussa hän kertoi juoneensa vain pienen lasillisen kuohuviiniä tai samppanjaa.

Poliisin esitutkintapöytäkirjan mukaan kihlajaisissa paikalla olleet henkilöt ovat kuulusteluissa kuvailleet, että syytetty oli jonkin verran jännittyneen oloinen ja käyttäytyi jollakin tavalla voimakkaan tunteellisesti.

Syytetyn naisystävä kertoi esitutkintapöytäkirjan mukaan, että mies oli mennyt ikään kuin eri maailmaan, hyräillyt ja ottanut naisystävän syliinsä kanto-otteeseen ja alkanut kantaa tätä asunnon ulko-ovea kohti. Tämä ei kuitenkaan täysin onnistunut, ja nainen pyysi miestä laskemaan hänet alas.

Tehdessään lähtöä juhlista syytetty oli kertonut olevansa hyvin väsynyt, ilmenee esitutkintapöytäkirjasta. Juhlia isännöinyt ystävä ehdotti, että pariskunta jäisi asuntoon lepäämään, mutta syytetty halusi ehdottomasti lähteä takaisin kotiinsa yhdessä naisystävänsä kanssa.

Naisystävä kertoi poliisikuulustelussa kysyneensä syytetyltä ulkona kadulla, onko kaikki kunnossa, mihin mies vastasi kaiken olevan ok.

Kaahaus alkoi kello 19:n aikaan, kun Havis Amanda -patsaan lakitustilaisuus oli päättynyt. Syyttäjän mukaan lakituksen jälkeen alueella on ollut lukuisia ihmisiä.

Yli 100 kilometrin tuntivauhti

Syyttäjän mukaan tapahtumien alussa syytetty törmäsi pysähdyksissä olleeseen autoon takaapäin, minkä jälkeen syytetty on puskenut edessä olevaa autoa eteenpäin autollaan. Tämän jälkeen syytetty ajoi Pohjoisesplanadilla Helenankadun kohdalla, jossa poliisin partioauto oli poikittain tiellä tarkoituksena estää liikenne siitä eteenpäin Pohjoisesplanadilla lännen suuntaan, syyttäjän haastehakemuksessa sanotaan. Syyttäjän mukaan syytetty kiersi poliisiauton sekä liikenteenohjauskartiot ja jatkoi ajoaan.

– Poliisi on noussut autosta ja nostanut kätensä pystyyn tarkoituksenaan pysäyttää (syytetty) ja ohjata hänet pois ajoneuvoliikenteeltä suljetulta alueelta, jolloin (syytetty) on ensin hidastanut vauhtia ja sitten kiihdyttänyt ja koukannut poliisin ohi jatkaen ajoaan pysäytyspaikan ohi kääntyen Katariinankadulle ja samalla melkein törmäten toiseen ajoneuvoon, haastehakemuksessa sanotaan.

Katariinankadulla syytetty oli törmätä talon seinään, syyttäjä sanoo. Aleksanterinkadulta syytetty suuntasi syyttäjän mukaan Unioninkadulle. Syyttäjän mukaan Unioninkatu oli tapahtumahetkellä ajoneuvoliikenteeltä suljettuna, ja ihmisiä oli ajoradalla runsaasti.

Syytetty kääntyi Unioninkadulta Pohjoisesplanadille alueelle, joka oli syyttäjän mukaan myös ajoneuvoliikenteeltä suljettuna.

– (Syytetyn) ajonopeus on ollut kääntymisen jälkeen alkuvaiheessa noin 25 kilometriä tunnissa, jonka jälkeen hän on kiihdyttänyt auton vauhdin yli sataan kilometriin tunnissa ja ajanut Pohjoisesplanadilla ajoradalla olleita ihmisiä kohti jarruttamatta kertaakaan. Matkan varrella on ollut lukuisia jalankulkijoita, syyttäjä katsoo.

Epäillyn ajo katkesi, kun hän törmäsi autollaan tien sivuun pysäköityyn henkilöautoon ja muutamaan muuhun ajoneuvoon.

Ilmoita asiavirheestä