Vacon ilmoitti tiistaiaamulla aloittavansa yhteistoimintaneuvottelut konsernin emoyhtiön Vacon Oyj:n Suomessa työskentelevien ylempien toimihenkilöiden keskuudessa.
Neuvottelut liittyvät Vaconin ja Danfossin taajuusmuuttajaliiketoimintojen yhdistymiseen. Neuvottelut koskevat yhteensä noin 440 ylempää toimihenkilöä Suomessa.
Vaasassa heitä on noin 360.
– Tässähän ei ole kysymys henkilöstövähennyksistä, toteaa Vaconin toimitusjohtaja Vesa Laisi.
Organisaatiouudistuksen on arvioitu muuttavan olennaisesti joidenkin toimihenkilöiden työsuhteita ja silloin laki edellyttää yhteistoimintaneuvotteluja.
– Henkilölle tarjotaan esimerkiksi vaativampia työtehtäviä kuin hänellä on tällä hetkellä tai jotain toisentyyppisiä tehtäviä, Laisi kuvailee.
Ylempien toimihenkilöiden luottamusmies Markus Forma kertoo, että yhtiön yt-ilmoitus ei ole työntekijöille missään nimessä pettymys.
– Odotimme neuvottelujen alkamista jo paljon aiemmin.
Lue lisää keskiviikon lehdestä, mitä luottamusmies arvelee lähitulevaisuudessa tapahtuvan.