"Vaikea peli - makea voitto"

Kuopion Palloseuran päävalmentaja Marko Rajamäki oli tietysti tyytyväinen SJK ja KuPS.n cup-ottelun päätyttyä.

– Oli tosi vaikea peli, jossa tuomaritkin varastivat oman osansa. Onneksi eivät onnistuneet ratkaisemaan ottelua ratkaisuillaan. Me ansaitsimme jatkopaikan, sillä olimme joukkueena tiiviimpi ja puolustimme hienosti koko joukkueen voimin. Tiesin, että jos saamme sotkettua SJK:n lyhytsyöttöpelin, niin olemme vahvoilla. Hienolta tuntuu myös se, että vaihdosta kentälle tullut Juha Hakola oli ottelun ratkaisija. En tiedä yrittikö mies keskitystä vain suoraa laukausta, kun voittomaalin viimeisteli. Hieno maali joka tapauksessa ja kaikki lasketaan, muistutti Rajamäki.

– SJK on kova joukkue ja tulee olemaan sitä jatkossakin. Niin aiomme olla myös me, sillä tänään meiltä puuttui muutama avainpelaaja, muistutti Rajamäki.

KuPS:n maalilla loistopelastuksiin yltänyt Toni Maanoja oli tietysti myös tyytyväinen.

– Meillä oli hyvä joukkue vastassa ja osasin odottaa vaikeaa peliä. SJK oli juuri niin voitontahtoinen kuin siitä tiedetään. Meidän täytyy vain pitää jatkossa jalat maassa ja unohtaa tämä voitto, vaikka se lämmittää todella paljon, totesi Maanoja.

SJK:n luottopelaajiin aina kuuluva Johannes Laaksonen puolestaan harmitteli lopputulosta ja joukkueensa esitystä.

– Meillä oli omat paikkamme ratkaista ottelu mutta emme onnistuneet viimeistelyssä. KuPS rikkoi meidän kuviot ja sumputti meidän hyökkäyspelin. Olisi ehkä pitänyt laukoa kauempaa, eikä yrittää puskea heidän sumpun läpi, kertasi Laaksonen.

JARI LEHTO

Ilmoita asiavirheestä