Vah­vas­ti Vaasan his­to­riaan liit­ty­viä ho­pea­esi­nei­tä voi nyt ihailla Ti­kan­ojan tai­de­ko­dis­sa

Kamarineuvos Kari-Paavo Kokki on lahjoittanut Pohjanmaan museolle vaasalaislähtöisiä hopeaesineitä.

Esineet ovat vuosina 1911-1942 kultaseppänä toimineen vaasalaisen J. Keturin valmistamat jugendtyyliset sokeripihdit, kastikekauha, voiveitsi ja lusikka.

Aikaisemmin Heinolan museon johtajana toimineen Kari-Paavo Kokin äidinpuoleiset sukujuuret ovat Vaasassa ja esineet ovat tulleet hänelle sukuperintönä.

Hopeaesineet ovat aikoinaan kuuluneet vaasalaiselle kirjakauppiaalle J. R. Varolle. Vuonna 1904 perustettu Waron kirjakauppa toimi osoitteessa Hovioikeudenpuistikko 19 vuoteen 1963 saakka, jolloin kirjakauppa myytiin Sokos-tavaratalolle.

Esineet täydentävät Pohjanmaan museon kokoelmia, koska sekä valmistaja että käyttäjät liittyvät vahvasti Vaasan historiaan. Esineet ovat Jugend-näyttelyn ajan esillä Tikanojan taidekodissa.

Ilmoita asiavirheestä