Vä­hä­ky­rö­läi­sil­le viileä vas­taan­ot­to Vaa­sas­sa

Fyrrykartanon palvelukeskuksen vähäkyröläisvanhukset muuttivat maanantaina väliaikaisesti Vaasan kaupunginsairaalaan evakkoon.

Ensimmäisenä yönä vanhukset tarvitsivat ylimääräisiä peittoja pysyäkseen lämpiminä, sillä lämmitys ei toiminut toivotulla tavalla sairaalan tiloissa.

Pohjalaiseen yhteyttä ottanut omainen oli närkästynyt ja huolissaan vanhusten puolesta.

Fyrrykartanon johtaja Riitta Saari myöntää, että ensimmäinen yö uudessa paikassa oli viileä.

– Lämpötila on ollut normaalia alempi, mutta se on ihan ymmärrettävää, kun tilat ovat olleet peruslämmöllä melkein vuoden. Ne eivät voi lämmetä hetkessä.

Saari korostaa, että viileästä vastaanotosta huolimatta vanhukset nukkuivat hyvin ja ovat viihtyneet uudessa paikassa.

Evakkomatka Vaasassa kestää puolitoista vuotta, jonka jälkeen palvelukeskus Vähässäkyrössä on remontoitu ja vanhukset pääsevät palaamaan uudistettuihin tiloihin.

Lisää aiheesta perjantain Pohjalaisessa.

JAANA MATTILA

Ilmoita asiavirheestä