Vaasan yli­opis­tol­le hulppea ra­hoi­tus EU:lta

Vaasan yliopiston energiatekniikan professori Seppo Niemen hanke on ensimmäinen hanke Vaasan yliopistossa, joka on saanut ison rahoituksen EU:n uudesta Horisontti 2020 -ohjelmasta.

– Vaasan yliopisto saa 1,5 miljoonaa euroa EU-rahoitusta projektille, sanoo professori Niemi Vaasan yliopiston tänään ilmestyneessä Research News -julkaisussa.

Kyse on niin sanotusta HERCULES-2 -hankkeesta, joka on kahden suuren eurooppalaisen moottorivalmistajan Wärtsilän ja MAN Diesel & Turbon yhteishanke

Hankkeessa on Vaasan yliopiston lisäksi mukana muita yrityksiä kuten Dinex Ecocat ja useita yliopistoja ja tutkimuslaitoksia. EU-rahoitus koko hankkeelle on yhteensä 16,8 miljoonaa euroa.

Vaasan yliopistossa HERCULES-2 -hanke sijoittuu Uusiutuvat energiat -tutkimusryhmään.

Projektissa tavoitteena on kehittää polttoainejoustava laivamoottori, joka mukautuisi parhaalla mahdollisella tavalla toimintaympäristöönsä. Hanke on kolmivuotinen.

Vaasan yliopistolla on ollut pitkäaikaista yhteistyötä hankkeeseen osallistuvien yritysten kuten Wärtsilän ja Dinex Ecocatin kanssa.

Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä