Vaasan yli­opis­to har­kit­see saksan kielen kou­lu­tuk­sen kar­si­mis­ta

Suomen yliopistoja kehitetään rakenteellisesti. Vaasan yliopistossa kehitys kohdistuu erityisesti saksan kielen koulutukseen.

Saksan kielen hakijamäärät ovat valtakunnallisesti olleet jatkuvasti laskussa. Näin on myös Vaasan yliopistossa. Saksan kielen opetuksesta onkin ylitarjontaa, mikä pakottaa kaikkia yliopistoja arvioimaan saksan kielen opetuksen laajuutta ja tarpeellisuutta yliopiston ainevalikoimassa.

Vaasan yliopisto on käynnistänyt yhdessä henkilöstön kanssa suunnitteluprosessin, jonka päämääränä on hakea saksan kielen ja kulttuurin opetukselle uudenlaisia toteuttamisen muotoja, työnjakoa ja yhteistyötä toisten yliopistojen kanssa. Yliopisto pyrkii löytämään innovatiivisia ja ennakkoluulottomia ratkaisuja saksan kielen ja kulttuurin osaamiselle toiminnan ja resurssien tasapainottamiseksi. Tätä suunnittelua ja vaihtoehtojen puntarointia vetää filosofisen tiedekunnan dekaani Hannu Katajamäki. Suunnittelulle on aikaa vuoden 2015 loppuun asti.

Koska kyse on Saksan koulutusalan isoista muutoksista ja monien vaihtoehtojen käsittelystä – mukaan lukien myös saksan kielen koulutuksen karsiminen – on yliopisto käynnistänyt myös yt-neuvottelut.

Opiskelijoiden opiskelumahdollisuuksiin ja heille tarjottuihin kursseihin nämä prosessit eivät vaikuta useampaan vuoteen. Yliopistoilla on lakiin perustuva velvollisuus pitää huolta opiskelijoiden mahdollisuudesta suorittaa tutkinto säädetyssä ajassa. Parhaassa tilanteessa nyt käynnistynyt suunnittelutyö näkyy uudenlaisina kurssisisältöinä.

Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä