SEINÄJOKI
Vaasan sairaanhoitopiirissä on todettu kuusi uutta koronavirustapausta.
Vaasan keskussairaalan verkkosivujen mukaan koronatartuntoja on maanantaina 2. marraskuuta todettu 962, kun sunnuntaina tiedossa oli 956 tartuntaa.
Otettujen näytteiden kokonaismäärä sairaanhoitopiirissä on 22 419. Sunnuntaina otettiin 109 uutta näytettä.
Kahden viimeisimmän viikon ilmaantuvuusluku 100 000 henkilöä kohden piirin alueella on 76. Ilmaantuvuusluku on päivitetty 2.11.2020,
Vaasan keskussairaala toimii tällä hetkellä normaalisti, mutta on tehostetussa valmiudessa pandemian suhteen.
Vaasan sairaanhoitopiirin raportoimia lukuja ei voi verrata THL:n raportoimiin lukuihin. Sairaanhoitopiiri raportoi ne positiiviset löydökset, jotka laboratoriotuloksista on saatu aamuun mennessä.
THL:n luvut ovat ne, mitkä tartuntatautirekisteriin on kirjautunut.
Tartuntatautirekisteriin luvut täydentyvät pienellä viiveellä.
E-P:lla yksi uusi tartuntatapaus
Etelä-Pohjanmaan sairaanhoitopiirissä todettiin sunnuntaina 1.11.2020 yksi uusi koronavirustartunta.
Tartunnan lähde on muualta Suomesta. Koronatartuntojen kokonaismäärä sairaanhoitopiirissä on 169.
Seinäjoen keskussairaalassa on sairaalahoidossa edelleen muutamia potilaita.
Covid-19 -näytteitä on Etelä-Pohjanmaan sairaanhoitopiirissä otettu tähän mennessä kaikkiaan 39 261.
Sunnuntaina tutkittiin 90 näytettä.
Edit. 2.11. klo 11.23: lisätty Vaasan sairaanhoitopiirin tiedot.