Vaasan seu­dul­la on run­saas­ti jou­lu­kon­sert­te­ja – Etsi tästä jutusta suo­sik­ki­ar­tis­ti­si kon­sert­ti, juttua on päi­vi­tet­ty!

Vaasa
Vaasan kirkko on vaasalaiskuoroille mieluinen esiintymispaikka joulukonserteissa. Kuvassa Wasa Sångargille. Arkistokuva.
Vaasan kirkko on vaasalaiskuoroille mieluinen esiintymispaikka joulukonserteissa. Kuvassa Wasa Sångargille. Arkistokuva.
Kuva: Johan Hagström

Vaasassa järjestetään jälleen tänä vuonna useita joulukonsertteja, joista voi hakea joulurauhaa tai iloista joulun ajan tunnelmaa.

Vaasassa pysähtyvät monet nimekkäät artistit joulukonserttikiertueillaan. Sen lisäksi oman seutumme artistit ja monet kuorot järjestävät joulukonsertteja.

Kokosimme yhteen joitakin joulukonserttitapahtumia, joista meille on tiedotettu. Kalenteriluettelon jälkeen kerromme vaasalaisten kuorojen konserteista.

Konsertit ovat maksullisia, jollei toisin mainita. Lippuja kannattaa tiedustella esimerkiksi internetin lippumyyntipisteistä.

Monipuolisen taiteilijan Anne Mattilan joulukonsertti on Palosaaren kirkossa.
Monipuolisen taiteilijan Anne Mattilan joulukonsertti on Palosaaren kirkossa.
Kuva: Arkistokuva

Poimintoja joulukonserteista Vaasan seudulla

To 5.12. klo 19 Samuli Edelmann esiintyy joulukonsertissa yhdessä tyttärensä Edelin kanssa Vaasan kirkossa. Kaksikkoa säestävät Jukka Perko, saksofoni, ja Matti Paatelma, piano.

La 7.12. klo 18 Vaasalainen vokaaliyhtye Röster esittää joulukonserttinsa ”O Magnum Mysterium” kansalaisopisto Alman juhlasalissa, Raastuvankatu 31.

La 7.12. klo 19 ”Joulu Pohjolassa” -joulukonsertti tuo yhteen viulisti Linda Lampeniuksen, baritoni Waltteri Torikan ja mezzosopraano Malena Ernmanin. He esiintyvät Palosaaren kirkossa. Konserteissa kuullaan kauneimpia joululauluja sekä Suomesta, Ruotsista että muualta maailmalta. Heitä säestää Marko Hilpon luotsaama nelihenkinen yhtye.

Su 8.12. klo 18.30 Vaasan kirkossa kuullaan konsertti "Kauneimmat barokkijoululaulut". Vaasa Baroquen konsertissa kontratenori Teppo Lampela, tenori Jacob Waselius ja sopraano Kajsa Dahlbäck laulavat Vaasa Baroque Ensemblen säestyksellä rakkaimpia joululauluja, joilla monilla on juuret barokissa.

Ma 9.12. klo 19 Vaasan kirkossa on Vaasan suomalaisen seurakunnan kuorojen eli nuorisokuoro Merinan ja kamarikuoro Canticum Mariksen joulukonsertti. Ohjelmassa on muun muassa Piae Cantiones -lauluihin pohjautuva Gaudete-laulusarja.

Ti 10.12. klo 19 Toiseksi Kauneimmat Joululaulut esiintyvät Palosaaren kirkossa ja ke 18.12. klo 19 Laihian kirkossa. Yhtyeen tarina alkoi vuonna 2015 Isostakyröstä. Nyt on jäähyväiskiertueen aika. Molemmat joulukonsertit ovat maksuttomia.

Ke 11.12. klo 19 Mieskuoro Pohjan Miesten joulukonsertti lauletaan Vaasan kirkossa. Vähänkyrön kirkossa kuoron joulukonsertti kuullaan su 8.12. klo 18. Kuoroa johtavat Anne Tienhaara ja Juri Kádár,

Pe 13.12. klo 19 Anne Mattila esiintyy perinteisellä joulukiertueelleen Vaasassa Palosaaren kirkossa. Konsertin ohjelmistossa on perinteisiä joululauluja, joita Anne Mattila on levyttänyt jo kahden albumin verran.

Pe 13.12. klo 18 Ritzissä, Kirkkopuistikko 22, Kaihon Karavaani -yhtye ja tangokuningas (2013) Kyösti Mäkimattila esittävät joulukonsertissa klassikkoteoksia meiltä ja maailmalta, uusia sävelmiä, hartautta ja jouluiloa lempeällä otteella.

La 14.12. klo 16 Edvininpolun Emmassa Asevelikylässä, Aleksis Kiventie 57, lauletaan yhteislauluna Kauneimpia joululauluja. Laulattajina ovat Sini Usmi ja Jani Muikku. Järj. Jukolan rakentajat ja Vaasan seurakunnat. Vapaa pääsy!

La 14.12. klo 19 Punk Folk Xmas Party järjestetään Villa Sandvikenin kellarissa. Lavalle kiipeää Jerry Lindqvist kumppaneineen.

Ti 17.12. klo 19 Vaasan kirkossa on Sekakuoro Sirpaleitten, Vaasan Ylioppilaskuoron ja Wasa Sinfoniettan yhteiskonsertti.

Ke 18.12. klo 19 Vaasan kirkossa esiintyy mm. Elämäni Biisi -tv-ohjelmasta tuttu taustalaulaja Jepa Lambert. ”Soulful Christmas” -joulukonsertissa kuullaan sielukkaita joululauluja niin suomeksi kuin englanniksi, painottaen afroamerikkalaista gospel-ohjelmistoa.

Pe 20.12. klo 20 ja la 21.12. klo 18 Vaasan kirkossa kuullaan mieskuoro Wasa Sångargillen ja suomenruotsalaisen tähtitenorin Markus Nykäsen joulukonsertti.

La 21.12. klo 19 Ritzissä Siru Airistola tuo ”Joulumieli”-joulukonserttinsa seitsemättä kertaa Vaasaan. Ohjelmassa on mm. uusia tulkintoja rakastetuista joululauluista sekä Sirun omasta tuotannosta tuttuja kappaleita, jotka tuovat valoa pimeään vuodenaikaan. Sirua säestävät Dora Lukacs, viulu ja taustalaulu, Emil Nordström, kitara, ja Johnny Nordström, koskettimet.

Su 22.12. klo 18 Vaasan kirkossa kuullaan tangokuningas (2014) Teemu Roivaisen ja Tähdet tähdet -kisan viime keväänä voittaneen Hanna Kinnusen joulukonsertti ”Kaunein joulu”.

Sirun joulukonsertti kuullaan Ritzissä.
Sirun joulukonsertti kuullaan Ritzissä.
Kuva: Krista Riitinki

Kuorojen joulukonserteissa on tunnelmaa

Joulumusiikin juhlavaa tunnelmaa kuullaan sekakuoro Sirpaleitten, Vaasan ylioppilaskuoron ja Wasa Sinfoniettan yhteisessä joulukonsertissa Oi saavu rauhan juhla. Konsertti on Vaasan kirkossa tiistaina 17.12. kello 19.

Kuorojen solisteina ovat Susanna Stark, Matti Tuomaala, Pekka Ulvinen ja Jaakko Yrjänä. Tavallista mittavammassa joulukonsertissa kuullaan ajallisesti pitkä kaari jouluajan musiikkia gregoriaanisesta kirkkolaulusta renesanssin kautta barokkiin, esimerkiksi osia J.S. Bachin joulukantaatteista.

Ohjelman toisella puoliskolla saadaan kuulla suomalaisia joululauluja. Mukana on muun muassa Jean Sibeliuksen, Toivo Kuulan ja Taneli Kuusiston kappaleita. Lisäksi kuullaan iloista islantilaista ja ruotsalaista lasten joulumusiikkia. Ohjelman ovat koonneet Sirpaleitten johtaja Anne Tienhaara, ylioppilaskuoron johtaja Juri Kadar sekä Wasa Sinfoniettan intendentti Tarja Huntus.

Wasa Sångargille ja suomenruotsalainen tähtitenori Markus Nykänen konsertoivat niin ikään Vaasan kirkossa. Kuoron kaksi konserttia järjestetään perjantaina 20.12. kello 20 ja lauantaina 21.12. kello 18.

Markus Nykänen on muun muassa laulanut Lontoon oopperassa ja vierailee parhaillaan Kansallisoopperassa Leevi Madetojan Pohjalaisia-oopperassa.

Kuoro esittää myös useita rakkaita joululauluja, kuten Giv mig ej glans, Jouluyönä, Betlehems stjärna ja Jul jul strålande jul. WSG on myös tilannut kolme uutta joululaulusovitusta Mikael Svarvarilta. Näihin kuuluu muun muassa Have Yourself a Merry Little Christmas. Jimi Järvinen säestää ja toimii konsertissa myös urkusolistina.

Mieskuoro Pohjan Miesten joulukonsertit lauletaan Vaasan kirkossa keskiviikkona 11.12. kello 19 ja Vähänkyrön kirkossa jo edellisenä sunnuntaina, 8.12. kello 18.

Kuoroa johtavat Anne Tienhaara ja Juri Kádár, pianosäestys Anne Tienhaara. Joulukonserteissa kuullaan varhaisempia lauluja, kuten Alta Trinita Beata, ja tiernapoikalaulujen ja Sibeliuksen Joululaulun sekä tuttujen laulujen kautta uuteen Joulupotpuriin.

Pohjan Miesten joulunajan ohjelmassa ovat myös perinteiset itsenäisyyspäivän laulut Vaasan torilla 6.12. kello 17 jälkeen Wasa Sångargillen kanssa. Esitys on kaikille avoin.

Vaasan kirkossa konsertoivat myös Vaasan suomalaisen seurakunnan kuorot eli nuorisokuoro Merina ja kamarikuoro Canticum Maris. Joulukonsertti kuullaan maanantaina 9.12. kello 19.00. Ohjelmassa on muun muassa Piae Cantiones -lauluihin pohjautuva Gaudete-laulusarja. Konsertin johtaa Tarja Viitanen, ja säestäjinä ovat Valtteri Tuomisto, piano, Erica Nygård ja Emilia Alho, huilu, sekä Ecem Baltaci, fagotti.

Lisäksi vaasalainen vokaaliyhtye Röster esittää joulukonserttinsa O Magnum Mysterium lauantaina 7.12. kello 18 kansalaisopisto Alman juhlasalissa, Raastuvankatu 31. Konsertin ohjelma sisältää tunnettujen joululaulujen lisäksi myös harvoin esitettyä musiikkia. Teokset esitetään monella eri kielellä.

Edit 2.12.2024 klo 10.31 Konserttilistaa päivitetty ja otsikkoa muokattu.

Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä