Pohjanmaan poliisi on saanut joitakin vihjeitä Vaasassa Järvikadun venelaiturilla tapahtuneesta ryöstöstä.
Tutkinnanjohtaja, rikoskomisario Mikko Uusimäki sanoo, että vihjeitä ei kuitenkaan ole tullut kovin monta.
– Ketään ei ole otettu kiinni.
Pohjamaan poliisi tiedotti reilu viikko sitten, että vuorokauden käännyttyä sunnuntaiksi 21.9. kaksi miestä oli ollut anastamassa tavaraa laiturilla. Silminnäkijä meni väliin, mutta tuli itse ryöstetyksi. Kahden miehen lisäksi paikalla oli yksi nainen. Kello oli noin yksi yöllä.
Poliisi pyysi viime viikolla kolmea mahdollista silminnäkijää ottamaan yhteyttä poliisiin.
Poliisi etsii erityisesti henkilöä, joka treenasi Onkilahden ulkokuntosalilla noin kello yhden aikaan, jolloin kävely- ja pyörätiellä liikkui henkilöauto sekä kahta henkilöä, jotka ajoivat samaan aikaan Onkilahden kävely- ja pyörätietä pitkin vierekkäin, toinen sähköpotkulaudalla ja toinen polkupyörällä. Heidän ohitseen ajoi henkilöauto.
Havainnot voi ilmoittaa sähköpostitse osoitteeseen vihjeet.pohjanmaa@poliisi.fi tai jättämällä ääniviestin numeroon 0295 415 501