Vaasan Jaakoon Säätiön sti­pen­dit Ka­ta­rii­na Kork­ma­nil­le ja Kor­su­kuo­rol­le

Korsukuoro on esiintynyt monissa juhlissa Vaasassa. Tämä kuva on muutaman vuoden takaa.
Korsukuoro on esiintynyt monissa juhlissa Vaasassa. Tämä kuva on muutaman vuoden takaa.

Kirjailija, päätoimittaja Jaakko Oskari Ikolan eli Vaasan Jaakoon henkistä perintöä vaaliva Vaasan Jaakoon Säätiö jakaa vuosittain kannustusapurahoja vaasalaisille taiteentekijöille.

Tänä vuonna stipendin saavat diplomi-oopperalaulaja Katariina Korkman ja Korsukuoro.

Essenin taideyliopistosta valmistunut Katariina Korkman on monipuolinen ja laaja-alainen musiikkivaikuttaja, joka on luonut kansainvälisen uran oopperalaulajana, eri orkestereiden solistina sekä lied-laulajana.

Hänet tunnetaan Vaasan alueella myös arvostettuna kuoronjohtajana, kuoron äänenmuodostajana, musiikkipedagogina sekä seurakunnan a-kanttorina sekä sanomalehti Pohjalaisen asiantuntevana säveltaiteen kriitikkona.

Maineikkaan Korsukuoron juuret ulottuvat aina vuoteen 1941, jolloin vaasalaisia ja maakunnan miehiä kokoontui Palosaaren koululle, jossa perustettiin Kev. psto 13. Mukana oli muun muassa Korsukuoron perustaja Urho Bäckman,

Sodan aikana laulajista ja soittajista koostuva ryhmä toimi rintamalla viihdytyskiertueena nimellä "outoa kolinaa 4711".

Sodan jälkeen ryhmä jatkoi laulu- ja soittoharrastustaan ja kun mukaan tuli lisää rintamamiehiä, nimi päätettiin muuttaa Korsukuoroksi.

Urho Bäckman johti kuoroa vuoteen 2002, ja sen jälkeen johtoon tuli Reino Peltoharju.

-
Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä