Vaa­sa­lai­nen Janina, 25, joutui sai­raa­laan Ma­ni­las­sa syövän takia – pääsee per­jan­tai­na kotiin satojen lah­joit­ta­jien an­sios­ta

Elina Ruuhinen ja Janina Tuomisto ovat takaisin Vaasassa.
Elina Ruuhinen ja Janina Tuomisto ovat takaisin Vaasassa.

Vaasalainen Janina Tuomisto, 25, matkasi ystävänsä Elina Ruuhisen kanssa Filippiineille. Syöpää sairastavan Tuomiston matka ei sujunutkaan toivotusti. Hän joutui sairaalaan jo toisena päivänään Manilassa.

Tuomisto ei voinutkaan enää lentää kotiin. Hän on sairastanut Hodgkinsin tautia kahdeksan vuotta. Häneltä löydettiin tammikuussa vielä aivokasvain, jota ei voida leikata.

Tuomisto ja Ruuhinen matkasivat yhdessä Filippiineille ennen kuin lentäminen ei olisi enää mahdollista.

Tavoitimme Tuomiston äidin, Christina Enholm-Tuomiston. Hän kertoo tyttärensä lentäneen Manilaan maanantaina 20. helmikuuta, kaksi päivää syntymäpäivänsä jälkeen. Tytär on yhä Manilassa.

– Tässä ei ole viikkoon nukuttu öisin. Ruuhinen soitti minulle tiistaina yöllä Suomen aikaa ja kertoi, että Janina on joutunut sairaalaan, Enholm-Tuomisto kertoo.

Ruuhinen avasi rahankeruukampanjan GoFundMe-sivustolla saadakseen ystävänsä kotiin. Tuomisto ei enää voi lentää ilman anestesialääkäriä, mikä tulee maksamaan suuren summan.

Ruuhinen kertoo keräyksen esittelytekstissä, että Tuomisto oli kärsinyt kovasta päänsärystä menolennon jälkeen. Olo paheni, ja pian Tuomisto ei pystynyt enää kävelemään.

Seuraavana aamuna Tuomisto ei Ruuhisen mukaan enää muistanut nimeään eikä kyennyt seisomaan. Sairaalassa Tuomisto vietiin magneettikuvaukseen.

– Lähetin magneettikuvat lääkäreille Suomeen ja he sanoivat, että Janinan täytyy päästä kotiin mahdollisimman pian, sillä kasvain on kasvanut odotettua enemmän viidessä viikossa, Ruuhinen kirjoittaa.

Ongelma on, että Tuomisto ei voi lentää kotiin tavallisella lennolla. Ruuhisen mukaan kasvain aiheuttaa painetta, joka nousisi liikaa lentäessä. Siksi anestesialääkärin on lennettävä Manilaan ja saatettava Tuomisto kotiin.

Ruuhinen aloitti rahankeruukampanjan ystävänsä kotiin saamiseksi maanantaina 27. helmikuuta. Tavoite oli kerätä 14 000 euroa.

Vain tunteja myöhemmin rahaa on lahjoitettu jo yli 17 000 euroa. Christina Enholm-Tuomisto on helpottunut.

– Saamme Janinan kotiin luultavasti perjantaina, viikon ajan murehtinut äiti iloitsee.

Hän kertoo, että hänen tyttärensä tuodaan Vaasan keskussairaalaan, missä häntä on hoidettu kahdeksan vuoden ajan.

– Janinalla on täällä kaksi superlääkäriä, joihin voi luottaa. Manilassakin on ollut erittäin hyvät lääkärit.

Enholm-Tuomisto on ikikiitollinen Elina Ruuhiselle, joka on tehnyt kaikkensa ystävänsä eteen.

– Hän on soitellut kaikkialle ja aloitti rahankeruukampanjan. Jos olisin itse sinne lähtenyt, ei siitä olisi ollut hyötyä, sillä en osaa englantiakaan lainkaan.

Perhe, ystävät ja koko suku odottavat jo kovasti Janina Tuomistoa kotiin. Ruuhinen on päivittänyt perheelle tilannetta koko ajan. Tuomiston tila Manilassa on vakaa, paine aivoissa saatiin kortisonilla laskemaan.

– Olen sydämestäni niin kiitollinen kaikille rahaa lahjottaneille. Ilman teitä tämä ei olisi ollut mahdollista, Enholm-Tuomisto kiittää.

ANNA-PIA AHOLA

Ilmoita asiavirheestä