Suomen Meripelastusseura palkitsee tänä vuonna ensimmäistä kertaa vuoden alusvastaavan. Tunnustus tulee Vaasaan.
Meripelastusseura on nimittänyt Vuoden 2016 alusvastaavaksi Hannu Hakan , 61, Vaasan Meripelastusyhdistyksestä. Haka on huolehtinut jo 30 vuotta Vaasan aseman pelastusaluksista.
Suomen Meripelastusseuran asemilla ympäri maata toimii satoja vapaaehtoisia, jotka vastaavat siitä, että pelastusalukset toimivat ja ovat valmiita pelastustehtäviin. Nyt palkittava Haka on yksi heistä.
Haka työskentelee työnjohtajana Wärtsilä Finland Oy:ssä Vaasassa ja on pystynyt hyödyntämään laajaa ammattiosaamistaan myös vapaaehtoistyössään Vaasan Meripelastusyhdistyksen alusvastaavana. Haka keskittyy täysin kaluston ylläpitoon ja kehittämiseen eikä kuulu alusten miehistöihin.
– Haka on poikkeuksellinen ammattimies, joka on vuosien ajan suunnitellut ja toteuttanut valtavan määrän pelastusaluksiin liittyviä vastuullisia töitä, kertoo Meripelastusseuran alustarkastaja Taneli Mauno .
Haka on huolehtinut vuosien kuluessa jo seitsemästä vaasalaisten meripelastajien veneestä.
– Hän on hakenut omatoimisesti ratkaisuja haastaviinkin ongelmiin ja on kehittänyt Vaasan pelastusveneitä varsin pitkälle, Mauno sanoo.
Vuoden alusvastaava palkitaan nyt ensimmäistä kertaa.
– Haluamme huomioida myös niitä aktiivisia vapaaehtoisia, jotka toimivat ulospäin näkyvän meripelastustoiminnan taustalla, ja joiden työpanosta ilman ei koko toiminta olisi mahdollista, sanoo Meripelastusseuran toimitusjohtaja Jari Piirainen .
Huomionosoitus jaetaan Meripelastusseuran koulutuspäivillä tänään 24. maaliskuuta.